Complete Results

Licensed to St. Henry High School      HY-TEK's Meet Manager 3/28/2017 08:39 PM
                             Dual Meet - 3/28/2017                             
                           Wapakoneta and St. Henry                            
                                   3/28/2017                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Wapakoneta  'A'                                    10:33.69    5   
     1) Fisher, Michaelia               2) Kentner, Emma                  
     3) Schneider, Paige                4) Zofkie, Allie                  
  2 St. Henry  'A'                                     10:44.32  
     1) Hoying, Makayla                 2) Heath, Alexis                  
     3) Goewert, Vannessa               4) Hemmelgarn, Lauren             
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Henry  'A'                                      9:42.33    5   
     1) Hoying, Braydon                 2) Brookhart, Seth                
     3) Muhlenkamp, Sean                4) Ontrop, Blake                  
  2 Wapakoneta  'A'                                    10:37.46  
     1) Kohler, Tate                    2) Shroyer, Garret                
     3) Casey, Chance                   4) Rachel, Clayton                
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Megan                 Wapakoneta               16.96    5   
  2 Stammen, Cora                St. Henry                17.96    3   
  3 Post, Rachel                 St. Henry                19.36    1   
  4 Osterholt, Hannah            St. Henry                19.47  
  5 Ford, Bailey                 Wapakoneta               21.58  
  6 Smith, Kayleigh              Wapakoneta               22.23  
  7 Bruggeman, Kristen           St. Henry                23.28  
  8 McCune, Falon                Wapakoneta               23.46  
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Meyer, Tristen               Wapakoneta               16.64    5   
  2 Rose, Justin                 St. Henry                16.65    3   
  3 Thompson, Ryan               Wapakoneta               16.75    1   
  4 Post, Ryan                   St. Henry                18.46  
  5 Timmerman, Dylan             Wapakoneta               18.74  
  6 Hemmelgarn, Connor           St. Henry                20.68  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kentner, Olivia              Wapakoneta               13.43   1   5   
  2 Siefring, Britney            St. Henry                14.12   1   3   
  3 Meyer, Colleen               St. Henry                14.28   1   1   
  4 Burgoon, Claire              Wapakoneta               14.93   1 
  5 Howe, Brittany               St. Henry                15.31   2 
  6 Gallaspie, Dakota            Wapakoneta               15.62   1 
  7 Nieramo, Oona                St. Henry                16.70   2 
  8 Zhao, Sherry                 Wapakoneta               16.75   2 
  9 Ranchel, Abigail             Wapakoneta               16.94   1 
 10 Pratipnatsiri, Ginny         Wapakoneta               17.06   1 
 11 Nuesmeyer, Allison           Wapakoneta               17.10   2 
 12 Kiss, Anna                   St. Henry                17.56   2 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lenhart, Kyle                Wapakoneta               11.89   1   5   
  2 Pearcy, Noah                 St. Henry                12.10   1   3   
  3 Ontrop, Zach                 St. Henry                12.14   1   1   
  4 Presar, Tate                 Wapakoneta               12.62   1 
  5 Hierholzer, Grant            St. Henry                13.02   2 
  6 Huelskamp, Dalton            Wapakoneta               13.35   1 
  7 Case, Garret                 Wapakoneta               14.54   2 
  8 Walker, Justiin              Wapakoneta               14.71   2 
  9 Hoying, Kyle                 St. Henry                17.89   2 
 
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wapakoneta  'A'                                     1:57.44    5   
     1) Smith, Megan                    2) Lenhart, Kalie                 
     3) Burton, Claire                  4) Sutton, Sidney                 
  2 St. Henry  'A'                                      1:59.03  
     1) Stammen, Cora                   2) Siefring, Britney              
     3) Schulze, Breanna                4) Meyer, Colleen                 
 
Event 8  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Henry  'A'                                      1:43.52    5   
     1) Pearcy, Noah                    2) Meier, Kevin                   
     3) Ontrop, Zach                    4) Mescher, Collin                
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Heath, Alexis                St. Henry              5:47.13    5   
  2 Schneider, Paige             Wapakoneta             5:55.60    3   
  3 Fisher, Michaelia            Wapakoneta             6:10.32    1   
  4 Hasting, Danielle            Wapakoneta             6:53.72  
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowers, Jordan               Wapakoneta             4:48.95    5   
  2 Zofkie, Will                 Wapakoneta             4:49.51    3   
  3 Huelskamp, Devin             St. Henry              4:54.57    1   
  4 Hoying, Braydon              St. Henry              5:12.06  
  5 Muhlenkamp, Sean             St. Henry              5:37.97  
  6 Huebner, Daniel              Wapakoneta             5:58.58  
  7 Beyke, Blake                 St. Henry              6:01.21  
  8 Casey, Chance                Wapakoneta             6:09.83  
  9 Kohler, Tate                 Wapakoneta             6:23.53  
 10 Rachel, Clayton              Wapakoneta             6:24.76  
 11 Post, Brady                  St. Henry              6:39.96  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wapakoneta  'A'                                       55.34    5   
     1) Smith, Megan                    2) Lenhart, Kalie                 
     3) Sutton, Samantha                4) Kentner, Olivia                
  2 St. Henry  'A'                                        57.38  
     1) Stammen, Cora                   2) Meyer, Colleen                 
     3) Post, Rachel                    4) Lange, Renee                   
  3 Wapakoneta  'B'                                     1:04.25  
     1) Burgoon, Claire                 2) Smith, Kayleigh                
     3) Meier, Dezirae                  4) Gallaspie, Dakota              
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Henry  'A'                                        49.10    5   
     1) Meier, Kevin                    2) Pearcy, Noah                   
     3) Post, Ryan                      4) Ontrop, Zach                   
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zofkie, Allie                Wapakoneta             1:05.58    5   
  2 Courter, Mackenzie           Wapakoneta             1:06.90    3   
  3 Schulze, Breanna             St. Henry              1:07.47    1   
  4 Howe, Brittany               St. Henry              1:19.99  
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simonson, Owen               Wapakoneta               56.69    5   
  2 Dues, Alex                   St. Henry                58.27    3   
  3 Gesler, Tristen              Wapakoneta             1:02.17    1   
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Burton, Claire               Wapakoneta               54.41    5   
  2 Osterholt, Hannah            St. Henry                57.31    3   
  3 Niekamp, Marianna            St. Henry                59.78    1   
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Justin                 St. Henry                46.87    5   
  2 Meyer, Tristen               Wapakoneta               47.63    3   
  3 Thompson, Ryan               Wapakoneta               47.78    1   
  4 Hemmelgarn, Connor           St. Henry                49.34  
  5 Timmerman, Dylan             Wapakoneta               50.41  
  6 Tingler, Tyler               Wapakoneta             1:00.31  
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoying, Makayla              St. Henry              2:37.69    5   
  2 Kentner, Emma                Wapakoneta             2:39.56    3   
  3 Post, Riley                  St. Henry              2:51.85    1   
  4 Goewert, Vannessa            St. Henry              2:57.46  
  5 Whitehead, Lauren            Wapakoneta             2:58.69  
  6 Hemmelgarn, Olivia           St. Henry              2:58.75  
  7 Hasting, Danielle            Wapakoneta             3:13.64  
  8 Ford, Bailey                 Wapakoneta             3:32.53  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowers, Jordan               Wapakoneta             2:11.38    5   
  2 Huelskamp, Devin             St. Henry              2:14.41    3   
  3 Ware, Kaden                  Wapakoneta             2:15.86    1   
  4 Brookhart, Seth              St. Henry              2:16.50  
  5 Hoying, Braydon              St. Henry              2:21.83  
  6 Stahler, Preston             Wapakoneta             2:38.71  
  7 Beyke, Blake                 St. Henry              2:55.38  
  8 Post, Brady                  St. Henry              2:56.94  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kentner, Olivia              Wapakoneta               27.94   1   5   
  2 Meyer, Colleen               St. Henry                30.26   1   3   
  3 Siefring, Britney            St. Henry                31.16   1   1   
  4 Sutton, Samantha             Wapakoneta               31.59   1 
  5 Smith, Kayleigh              Wapakoneta               32.84   2 
  6 Howe, Brittany               St. Henry                33.59   2 
  7 Ranchel, Abigail             Wapakoneta               35.90   2 
  8 McCune, Falon                Wapakoneta               36.67   1 
  9 Zhao, Sherry                 Wapakoneta               36.75   1 
 10 Nuesmeyer, Allison           Wapakoneta               36.96   1 
 11 Kiss, Anna                   St. Henry                37.64   2 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pearcy, Noah                 St. Henry                24.78   1   5   
  2 Lenhart, Kyle                Wapakoneta               24.89   2   3   
  3 Meier, Kevin                 St. Henry                25.03   1   1   
  4 Ontrop, Zach                 St. Henry                26.20   1 
  5 Gesler, Tristen              Wapakoneta               26.77   1 
  6 Hemmelgarn, Connor           St. Henry                27.63   2 
  7 Huelskamp, Dalton            Wapakoneta               28.25   1 
  8 Hoying, Kyle                 St. Henry                38.33   2 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zofkie, Allie                Wapakoneta            11:59.52    5   
  2 Hemmelgarn, Lauren           St. Henry             13:23.94    3   
  3 Puff, Caitlin                Wapakoneta            14:56.89    1   
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zofkie, Will                 Wapakoneta            10:48.06    5   
  2 Ontrop, Blake                St. Henry             11:20.40    3   
  3 Muhlenkamp, Sean             St. Henry             11:36.32    1   
  4 Dues, Brandon                St. Henry             11:44.57  
  5 Shroyer, Garret              Wapakoneta            13:38.78  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wapakoneta  'A'                                     4:28.44    5   
     1) Kentner, Emma                   2) Courter, Mackenzie             
     3) Fisher, Michaelia               4) Sutton, Sidney                 
  2 St. Henry  'A'                                      4:29.83  
     1) Osterholt, Hannah               2) Schulze, Breanna               
     3) Heath, Alexis                   4) Hoying, Makayla                
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Henry  'A'                                      3:53.33    5   
     1) Rose, Justin                    2) Brookhart, Seth                
     3) Dues, Alex                      4) Huelskamp, Devin               
  2 Wapakoneta  'A'                                     3:57.64  
     1) Simonson, Owen                  2) Bowers, Jordan                 
     3) Worthen, Riley                  4) Huffman, Kyle                  
 
Event 25  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Watt, Madison                Wapakoneta            J4-06.00    4   
  2 Burton, Claire               Wapakoneta            J4-06.00    4   
  2 Niekamp, Marianna            St. Henry             J4-06.00    1   
  4 Post, Rachel                 St. Henry              4-04.00  
 
Event 26  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ontrop, Blake                St. Henry              5-06.00    5   
  2 Timmerman, Dylan             Wapakoneta             5-04.00    3   
  3 Walker, Justiin              Wapakoneta             5-02.00    1   
 
Event 27  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sutton, Sidney               Wapakoneta            11-09.00    5   
  2 Sutton, Samantha             Wapakoneta            J8-05.00    3   
  3 Post, Rachel                 St. Henry             J8-06.00    1   
 -- Whitehead, Lauren            Wapakoneta                  NH  
 
Event 28  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reichenbach, Chris           Wapakoneta            12-06.00    5   
  2 Post, Ryan                   St. Henry             10-00.00    3   
  3 Gesler, Tristen              Wapakoneta             8-00.00    1   
 
Event 29  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Siefring, Britney            St. Henry             15-05.00    5   
  2 Courter, Mackenzie           Wapakoneta            13-09.00    3   
  3 Sutton, Samantha             Wapakoneta            12-07.50    1   
  4 Kentner, Emma                Wapakoneta            11-09.50  
  5 Nieramo, Oona                St. Henry             11-03.00  
  6 Kiss, Anna                   St. Henry             10-09.50  
  7 Gallaspie, Dakota            Wapakoneta            10-03.50  
  8 Pratipnatsiri, Ginny         Wapakoneta             8-04.00  
 
Event 30  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Meier, Kevin                 St. Henry             17-09.00    5   
  2 Simonson, Owen               Wapakoneta            17-04.00    3   
  3 Hemmelgarn, Connor           St. Henry             16-01.25    1   
  4 Timmerman, Dylan             Wapakoneta            15-02.75  
  5 Thompson, Ryan               Wapakoneta            15-00.50  
  6 Walker, Justiin              Wapakoneta            13-08.25  
  7 Case, Garret                 Wapakoneta            12-01.00  
 
Event 31  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Klopfenstein, Katie          Wapakoneta               95-08    5   
  2 Watt, Madison                Wapakoneta               94-06    3   
  3 Barhorst, Michaela           St. Henry                83-00    1   
  4 Quinter, Tori                St. Henry                81-00  
  5 Schellenberg, Gabriel        Wapakoneta               67-03  
  6 Hook, Rachel                 Wapakoneta               67-02  
  7 Zwiebel, Jalyssia            Wapakoneta               62-08  
  8 Schroeder, Emily             Wapakoneta               55-09  
  9 Stevenson, Katelynn          Wapakoneta               53-01  
 10 Balster, Tracey              St. Henry                50-02  
 11 Hicks, Kelsey                Wapakoneta               50-01  
 12 Jenkins, Payton              Wapakoneta               45-08  
 13 Litchtenthaeler, Alissa      Wapakoneta               43-04  
 
Event 32  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bourne, John                 Wapakoneta              125-03    5   
  2 Staugler, Cole               St. Henry               117-00    3   
  3 Turner, Grant                Wapakoneta              112-02    1   
  4 Staugler, Karter             St. Henry               106-09  
  5 Walter, Adam                 Wapakoneta               95-04  
  6 Howe, Gregory                St. Henry                95-02  
  7 Walter, Alex                 Wapakoneta               94-09  
  8 Hierholzer, Grant            St. Henry                81-06  
  9 Hook, Seth                   Wapakoneta               66-03  
 10 Werling, Drake               Wapakoneta               65-04  
 11 Roediger, Matt               Wapakoneta               65-03  
 
Event 33  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hicks, Kelsey                Wapakoneta            29-04.00    5   
  2 Klopfenstein, Katie          Wapakoneta            28-07.50    3   
  3 Barhorst, Michaela           St. Henry             26-08.00    1   
  4 Hook, Rachel                 Wapakoneta            26-07.25  
  5 Quinter, Tori                St. Henry             26-05.25  
  6 Balster, Tracey              St. Henry             26-01.50  
  7 Deitering, Abby              Wapakoneta            25-09.00  
  8 Schroeder, Emily             Wapakoneta            24-09.50  
  9 Zwiebel, Jalyssia            Wapakoneta            22-04.50  
 10 Litchtenthaeler, Alissa      Wapakoneta            17-05.00  
 11 Jenkins, Payton              Wapakoneta            16-06.25  
 
Event 34  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Staugler, Cole               St. Henry             44-11.50    5   
  2 Bourne, John                 Wapakoneta            36-05.00    3   
  3 Hierholzer, Grant            St. Henry             36-01.75    1   
  4 Staugler, Karter             St. Henry             34-02.00  
  5 Walter, Alex                 Wapakoneta            33-01.00  
  6 Walter, Adam                 Wapakoneta            32-08.75  
  7 Howe, Gregory                St. Henry             27-04.25  
  8 Hook, Seth                   Wapakoneta            25-04.25  
  9 Werling, Drake               Wapakoneta            22-06.00  
 10 Roediger, Matt               Wapakoneta            22-03.75  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Wapakoneta                  97        2) St. Henry                  40   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Henry                   72        2) Wapakoneta                 65