Complete Results

Kenyon College Hy-Tek's MEET MANAGER  8:30 PM  2/18/2012  Page 1
Kenyon Classic
Hosted by:  Kenyon College   - 2/18/2012
Gambier, OH
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Mallory Mack              SR Westminster (Pa.)       8.16       8.16q  1
  2 Sierra DeLeon             SO Kenyon                  8.50       8.23q  3
  3 Kristen Basista           SO Westminster (Pa.)       8.39       8.31q  2
  4 Haley Ebersbacher         SR Westminster (Pa.)       8.35       8.33q  2
  5 Rhea Huwe                 JR Waynesburg              8.28       8.36q  3
  6 Kara Johnson              SO Wooster                 8.56       8.49q  1
  7 Mariah Powell             FR Ohio Wesleyan                      8.50q  3
  8 Rose Schrott              SO Denison                 8.57       8.61q  3
  9 Hannah Derbis             FR Waynesburg              8.57       8.72   2
 10 Hayley McSurley           JR Rio Grande                         8.76   2
 11 Hannah Woodske            JR Wooster                 8.89       9.11   2
 12 Shonah Russell            FR Waynesburg              9.98       9.21   1
 13 Kyrstin Gibson            FR Wooster                 9.61       9.59   3
 14 Christina Haupt           SO Wooster                 9.90       9.75   1
Women 60 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Mallory Mack              SR Westminster (Pa.)       8.16       8.18
  2 Sierra DeLeon             SO Kenyon                  8.23       8.25
  3 Kristen Basista           SO Westminster (Pa.)       8.31       8.37
  4 Haley Ebersbacher         SR Westminster (Pa.)       8.33       8.41
  5 Kara Johnson              SO Wooster                 8.49       8.45
  6 Rhea Huwe                 JR Waynesburg              8.36       8.47
  7 Mariah Powell             FR Ohio Wesleyan           8.50       8.50
  8 Rose Schrott              SO Denison                 8.61       8.60
Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mallory Mack              SR Westminster (Pa.)      27.17      27.01   6
  2 Sierra DeLeon             SO Kenyon                 26.89      27.03   6
  3 Victoria Harwood          JR Penn State-Behrend     27.00      27.71   6
  4 Stephanie McShane         JR Wooster                28.50      27.83   5
  5 Tricia Hall               SO Wooster                28.46      28.03   5
  6 Haley Ebersbacher         SR Westminster (Pa.)      28.24      28.09   6
  7 Clare Duffy               JR Ohio Wesleyan          28.85      28.29   4
  8 Rose Schrott              SO Denison                28.75      28.92   5
  9 Jane Zelenkov             SR Denison                29.75      29.37   4
 10 Taylor Morgan             JR Wooster                30.96      29.86   3
 11 Kendra Shehy              FR Wooster                29.84      29.91   4
 12 Nicole Teribery           FR Penn State-Behrend     28.50      30.34   5
 13 Jean Quenneville          SR Wooster                29.91      30.43   3
 14 Hannah Reiser             SR Wooster                30.96      30.48   3 .476
 15 Hannah Woodske            JR Wooster                30.74      30.48   3 .479
 16 Jamie Szramowski          SO Penn State-Behrend     28.99      30.73   4
 17 Brooke Towner             SR Wooster                31.94      31.50   2
 18 Taylor Augustine          SO Waynesburg             32.03      32.50   2
 19 Breanne Prinkey           FR Waynesburg                        32.54   4
 20 Kyrstin Gibson            FR Wooster                33.59      32.58   1
 21 Laura Houcque             JR Denison                32.50      32.59   2
 22 Christina Haupt           SO Wooster                32.72      32.73   2
 23 Megan Sowers              SO Waynesburg             34.16      33.25   1
 24 Regan Fink                SO Kenyon                 33.52      33.46   1
 25 Nicole Aponick            FR Waynesburg                        36.93   1
 26 Angele Hagy               SO Waynesburg             36.75      37.28   1
 27 Juliann Isgan             JR Waynesburg                        39.07   2
 28 Laura Faust               SO Waynesburg                        41.34   3
Women 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Kirkley Doyle             JR Kenyon               1:01.00    1:00.23   6
  2 Victoria Harwood          JR Penn State-Behrend   1:00.08    1:01.77   6
  3 Haley Gabor               SO Westminster (Pa.)    1:02.95    1:01.83   6
  4 Taylor Morgan             JR Wooster              1:06.09    1:04.47   4
  5 Hannah Derbis             FR Waynesburg           1:07.00    1:04.84   3
  6 Jane Zelenkov             SR Denison              1:06.25    1:05.45   4
  7 Kendra Shehy              FR Wooster              1:05.49    1:06.37   5
  8 Emily Siskind             SO Denison              1:05.00    1:06.88   5
  9 Jamie Szramowski          SO Penn State-Behrend   1:04.50    1:07.09   5
 10 Jean Quenneville          SR Wooster              1:07.24    1:07.75   3
 11 Hannah Snyder             SR Kenyon               1:09.00    1:07.96   2
 12 Hannah Reiser             SR Wooster              1:08.00    1:08.30   3
 13 Brooke Towner             SR Wooster              1:10.00    1:09.70   2
 14 Rhea Huwe                 JR Waynesburg           1:07.00    1:10.19   3
 15 Tricia Hall               SO Wooster                         1:12.77   1
 16 Dempsey Simonis           FR Wooster                         1:15.43   1
 17 Laura Houcque             JR Denison              1:14.10    1:16.10   2
 18 Kristen Stone             FR Waynesburg                      1:20.20   2
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Cassie Mattia             SR Rio Grande           2:24.51    2:24.10
  2 Kelsie Herring            SR Wooster              2:23.00    2:26.86
  3 Chelsea Denlinger         SO Wooster              2:26.00    2:28.00
  4 Emily Satler              SO Ohio Wesleyan        2:28.56    2:28.30
  5 Katie Spade               SO Penn State-Behrend   2:26.24    2:29.15
  6 Abigail Boss              FR Denison              2:30.00    2:30.38
  7 Lauren Buyan              FR Wooster              2:30.00    2:31.19
  8 Aisha Simon               FR Kenyon               2:27.00    2:32.45
  9 Kristen Sanders           FR Waynesburg           2:43.00    2:32.63
 10 Ann Berkow                SO Wooster              2:38.00    2:33.13
 11 Emily Johnson             JR Ohio Wesleyan        2:34.24    2:34.17
 12 Samantha Barnes           FR Rio Grande                      2:34.91
 13 Catie Bertges             SO Penn State-Behrend   2:31.90    2:37.42
 14 Melissa Poach             SO Waynesburg           2:42.41    2:38.18
 15 Amy Lower                 JR Rio Grande           2:35.94    2:38.72
 16 Haley Hughes              SO Penn State-Behrend   2:35.04    2:40.97
 17 Amanda Niebauer           SO Penn State-Behrend   2:41.80    2:44.80
 18 Elizabeth Sweeney         FR Wooster              2:47.00    2:45.68
 19 Melanie Sidman            JR Wooster              2:47.00    2:46.25
 20 Gabriella Gilfoy          FR Wooster              2:52.00    2:47.17
 21 Kaitlynn Patterson        JR Penn State-Behrend   2:44.00    2:49.79
 22 Kathryn Krinsman          SO Kenyon               2:53.68    2:50.68
 23 Courtney Smith            SR Penn State-Behrend   2:58.70    3:07.95
 24 Rebecca Blauch            FR Penn State-Behrend   3:06.53    3:08.61
 25 Devin Johns               SO Wooster                         3:10.49
 26 Danielle Stockham         SR Rio Grande           3:15.00    3:13.22
Women 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Emma Lisull               SR Ohio Wesleyan        5:15.00    5:14.95
  2 Meredith Shaul            SR Wooster              5:14.00    5:15.37
  3 Kayla Renner              SR Rio Grande           5:29.72    5:20.57
  4 Michelle Clark            JR Denison              5:28.00    5:20.66
  5 Erin Plews-Ogan           JR Wooster              5:31.00    5:24.08
  6 Abigail Boss              FR Denison              5:28.00    5:25.24
  7 Katie Spade               SO Penn State-Behrend   5:28.90    5:32.11
  8 Tory Bruch                SO Kenyon               5:25.00    5:32.61
  9 Haley Hughes              SO Penn State-Behrend   5:35.00    5:36.56
 10 Rebecca Craig             JR Wooster              5:33.00    5:44.22
 11 Kerry Strader             SO Kenyon               5:42.56    5:45.51
 12 Alex Tavenier             FR Ohio Wesleyan        5:38.24    5:54.07
 13 Carolyn Campbell          JR Kenyon               5:33.00    5:56.50
 14 Allison Curtze            SR Wooster                         6:16.35
 15 Emily Chormann            SO Wooster                         6:29.60
 16 Jamie Piotrowski          SO Waynesburg           6:26.01    6:31.23
 17 Brittany Lynch            SO Wooster                         6:37.83
 18 Abby Cheney               SO Kenyon                          6:41.76
 19 Courtney Smith            SR Penn State-Behrend   6:34.80    6:46.15
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Jenna Willett             SO Kenyon              10:23.04   10:32.03
  2 Catie Bertges             SO Penn State-Behrend  10:45.00   11:01.95
  3 Lizzie Halper             FR Kenyon              11:27.31   11:22.92
  4 Sarah Appleton            SR Wooster                        11:26.25
  5 Megan Donovan             JR Waynesburg          11:40.84   11:27.92
  6 Rachelle Herrin           FR Wooster                        11:30.21
  7 Kaitlynn Patterson        JR Penn State-Behrend  11:29.00   11:33.04
  8 Monica Ramstad            JR Wooster                        11:39.89
  9 Erin Anderson-Sharer      FR Wooster                        11:43.29
 10 Bailey Connor             FR Wooster                        11:47.80
 11 Allison Chin              SO Wooster                        11:51.42
 12 Rebecca Traisman          SO Wooster                        12:56.95
 13 Ashleigh Horner           SO Waynesburg          13:41.53   13:01.88
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bre Paul                  SO Waynesburg                     19:24.99
  2 Jane Lehman               JR Ohio Wesleyan       19:10.34   19:37.03
  3 Clara Heiden              FR Kenyon                         19:58.51
  4 Hildy Joseph              JR Kenyon              20:32.73   20:00.02
  5 Olivia Galano             SO Denison             20:28.23   20:18.28
  6 Anne McGinty              JR Denison             20:30.00   20:40.21
  7 Annette Aho               SO Waynesburg                     21:37.07
  8 Riley Sechrist            FR Denison             21:30.00   21:43.39
  9 Becca Foster              SO Penn State-Behrend  23:23.13   22:54.66
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Clare Duffy               JR Ohio Wesleyan                      9.83q  1
  2 Kristen Basista           SO Westminster (Pa.)       9.73       9.87q  2
  3 Amy French                SO Wooster                 9.94       9.89q  1
  4 Ashley Cole               FR Waynesburg             10.07      10.28q  1
  5 Breanne Prinkey           FR Waynesburg             10.66      10.73q  2
  6 Angela Sweeney            JR Penn State-Behrend     10.93      10.74q  2
  7 Jocelyn Lion              FR Wooster                           10.85q  2
  8 Camille Schwartz          SO Wooster                11.00      10.99q  2
  9 Jensen Buchanan           SO Wooster                10.82      11.07   1
 10 Jillian Reagan            FR Denison                11.67      11.67   1
 11 Cary Watts                SR Kenyon                            11.87   1
 12 Kristen Stone             FR Waynesburg             11.25      11.91   1
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Kristen Basista           SO Westminster (Pa.)       9.87       9.71
  2 Clare Duffy               JR Ohio Wesleyan           9.83       9.72
  3 Amy French                SO Wooster                 9.89       9.77
  4 Ashley Cole               FR Waynesburg             10.28      10.39
  5 Breanne Prinkey           FR Waynesburg             10.73      10.58
  6 Jocelyn Lion              FR Wooster                10.85      10.67
  7 Angela Sweeney            JR Penn State-Behrend     10.74      10.84
  8 Camille Schwartz          SO Wooster                10.99      11.10
Women 4x200 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 Westminster (Pa.)  'A'                            1:53.00    1:48.97
     1) Kristen Basista SO              2) Mallory Mack SR
     3) Haley Ebersbacher SR            4) Tyler Dever SR
  2 Wooster  'A'                                      1:51.07    1:51.88
     1) Amy French SO                   2) Tricia Hall SO
     3) Kara Johnson SO                 4) Stephanie McShane JR
  3 Penn State-Behrend  'A'                           1:55.60    1:56.66
     1) Victoria Harwood JR             2) Angela Sweeney JR
     3) Nicole Teribery FR              4) Jamie Szramowski SO
  4 Waynesburg  'A'                                              1:59.71
     1) Shonah Russell FR               2) Amanda Hobe FR
     3) Ashley Cole FR                  4) Jamiee Post JR
  5 Denison  'A'                                      2:06.50    2:08.79
     1) Jillian Reagan FR               2) Ashlee Dickson SR
     3) Kristen Geary FR                4) Laura Houcque JR
Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wooster  'A'                                      4:17.69    4:18.45
     1) Taylor Morgan JR                2) Chelsea Denlinger SO
     3) Lauren Buyan FR                 4) Kelsie Herring SR
  2 Denison  'A'                                      4:30.00    4:30.85
     1) Emily Siskind SO                2) Jane Zelenkov SR
     3) Abigail Boss FR                 4) Michelle Clark JR
  3 Kenyon  'A'                                       4:30.00    4:39.31
     1) Aisha Simon FR                  2) Kerry Strader SO
     3) Carolyn Campbell JR             4) Tory Bruch SO
  4 Wooster  'B'                                                 4:39.75
     1) Tricia Hall SO                  2) Hannah Reiser SR
     3) Kendra Shehy FR                 4) Jean Quenneville SR
  5 Waynesburg  'A'                                   4:26.31    4:47.17
     1) Kristen Stone FR                2) Rhea Huwe JR
     3) Shonah Russell FR               4) Hannah Derbis FR
Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rio Grande  'A'                                              9:50.88
Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Abena Boamah-Acheampong   JR Wooster                           1.57m    5-01.75
  2 Emily Amburgey            JR Ohio Wesleyan                    J1.57m    5-01.75
  3 Kendra Shehy              FR Wooster                           1.52m    4-11.75
  4 Amy French                SO Wooster                          J1.52m    4-11.75
  5 Camille Schwartz          SO Wooster                           1.47m    4-09.75
  6 Brittany Shelhorn         SO Ohio Wesleyan          1.47m      1.37m    4-06.00
  6 Lizzie Leonard            JR Kenyon                 1.42m      1.37m    4-06.00
  8 Joyce Petersen            FR Ohio Wesleyan                     1.32m    4-04.00
 -- Ashley Cole               FR Waynesburg             1.40m         NH
 -- Candice Rice              FR Waynesburg                           NH
Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Victoria Harwood          JR Penn State-Behrend     3.17m      3.20m   10-06.00 won jump off
  2 Merrissa Malcolm          SR Westminster (Pa.)      3.35m      3.07m   10-00.75
  3 Nicole Teribery           FR Penn State-Behrend     3.15m     J3.07m   10-00.75
  4 Haley Gabor               SO Westminster (Pa.)                 2.92m    9-07.00
  5 Angela Sweeney            JR Penn State-Behrend     2.85m     J2.92m    9-07.00
  6 Ramelle Brown             JR Kenyon                 3.19m     J2.92m    9-07.00
  7 Camille Schwartz          SO Wooster                           2.77m    9-01.00
  7 Ashlee Dickson            SR Denison                2.44m      2.77m    9-01.00
  9 Leah Domoff               FR Westminster (Pa.)      3.10m     J2.77m    9-01.00
  9 Karli Sturgill            FR Ohio Wesleyan          2.74m     J2.77m    9-01.00
 11 Hannah Snyder             SR Kenyon                 2.90m     J2.77m    9-01.00
 12 Brittany Majors           FR Westminster (Pa.)      2.95m      2.62m    8-07.00
 13 Kristen Geary             FR Denison                2.75m      2.46m    8-00.75
 13 Gabriella Benkovits       JR Wooster                           2.46m    8-00.75
 15 Breanne Prinkey           FR Waynesburg             2.50m     J2.46m    8-00.75
 16 Maddy McGrady             FR Kenyon                           J2.46m    8-00.75
Women Long Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Ellen Sandin              FR Wooster                           4.79m   15-08.75
  2 Jamiee Post               JR Waynesburg             4.68m      4.50m   14-09.25
  3 Breanna Anderson          FR Waynesburg             4.73m      4.35m   14-03.25
  4 Amanda Hobe               FR Waynesburg             4.61m      4.20m   13-09.50
  5 Mariah Powell             FR Ohio Wesleyan          4.55m      4.15m   13-07.50
  6 Jocelyn Lion              FR Wooster                           4.09m   13-05.00
  7 Jensen Buchanan           SO Wooster                           4.08m   13-04.75
  8 Morgan McClure            SO Kenyon                 4.52m     J4.08m   13-04.75
  9 Joyce Petersen            FR Ohio Wesleyan                     4.06m   13-04.00
 10 Taylor Augustine          SO Waynesburg             4.14m      4.01m   13-02.00
 11 Nicole Lourette           JR Ohio Wesleyan          4.23m      3.88m   12-08.75
 12 Dempsey Simonis           FR Wooster                           3.73m   12-03.00
 13 Candice Rice              FR Waynesburg                        3.11m   10-02.50
Women Triple Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Breanna Anderson          FR Waynesburg            10.04m     10.11m   33-02.00
  2 Jamiee Post               JR Waynesburg             9.95m     10.09m   33-01.25
  3 Abena Boamah-Acheampong   JR Wooster                          10.05m   32-11.75
  4 Kaitlin Roth              SO Westminster (Pa.)      9.91m      9.93m   32-07.00
  5 Taylor Augustine          SO Waynesburg             9.66m      9.91m   32-06.25
  6 Emily Amburgey            JR Ohio Wesleyan                     9.82m   32-02.75
  7 Amanda Hobe               FR Waynesburg            10.05m      9.70m   31-10.00
  8 Clare Duffy               JR Ohio Wesleyan                     9.38m   30-09.25
  9 Ellen Sandin              FR Wooster                           9.37m   30-09.00
 10 Jocelyn Lion              FR Wooster                           9.19m   30-02.00
 11 Joyce Petersen            FR Ohio Wesleyan                     9.06m   29-08.75
 12 Morgan McClure            SO Kenyon                            8.95m   29-04.50
 13 Candice Rice              FR Waynesburg                        8.79m   28-10.25
 -- Nicole Lourette           JR Ohio Wesleyan          9.75m       FOUL
Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Hannah Phlipot            SR Ohio Wesleyan         12.26m     11.51m   37-09.25
  2 Samantha Smyth            SR Ohio Wesleyan         11.33m     11.03m   36-02.25
  3 Megan Bachelder           JR Ohio Wesleyan         10.09m     10.85m   35-07.25
  4 Mary Schramm              SO Rio Grande                      J10.85m   35-07.25
  5 Angele Hagy               SO Waynesburg            10.82m     10.70m   35-01.25
  6 Katherine Sylvia          SR Denison               10.15m     10.20m   33-05.75
  7 Kim Strunk                SO Rio Grande                      J10.20m   33-05.75
  8 Megan Sowers              SO Waynesburg            10.39m     10.09m   33-01.25
  9 Veronique Jones           JR Wooster                           9.91m   32-06.25
 10 Katharina Kroll           SR Wooster                           9.57m   31-04.75
 11 Katie Monoskey            SR Penn State-Behrend    10.04m      9.53m   31-03.25
 12 Olivia DeMeio             FR Ohio Wesleyan          9.45m      9.43m   30-11.25
 13 Laura Faust               SO Waynesburg             9.06m      9.01m   29-06.75
 14 Rebecca Rapp              SO Waynesburg             9.77m      8.83m   28-11.75
 15 Rachel Eden               FR Wooster                           8.82m   28-11.25
 16 Regan Fink                SO Kenyon                 8.51m      8.67m   28-05.50
 17 Melanie Sidman            JR Wooster                           8.64m   28-04.25
 18 Moriah Agnew              SO Westminster (Pa.)     11.05m     J8.64m   28-04.25
 19 April McDermott           FR Penn State-Behrend     8.59m      8.20m   26-11.00
 20 Lauren Marino             FR Denison                7.94m      8.15m   26-09.00
 21 Stephanie Burkus          FR Westminster (Pa.)                 8.09m   26-06.50
 22 Cary Watts                SR Kenyon                 8.96m      8.08m   26-06.25
 23 Nicole Aponick            FR Waynesburg                        6.58m   21-07.25
 24 Juliann Isgan             JR Waynesburg             6.80m      6.51m   21-04.25
Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Carlo Gagliardo           SO Kenyon                  7.30       7.25q  4 .246
  1 Chris Roth                SR Denison                 7.32       7.25q  4 .248
  3 Christian Jackson         JR Waynesburg                         7.28q  3
  4 Jake Fishbein             JR Kenyon                  7.32       7.30q  2
  5 JJ Faltot                 SR Westminster (Pa.)       7.38       7.32q  1 .311
  6 Ethan Deselem             JR Wooster                 7.36       7.32q  1 .313
  7 Bertrand Ngampa           SO Waynesburg              7.21       7.37q  2
  8 Steve Uhler               FR Ohio Wesleyan           7.20       7.37q  3
  9 Robert Flagg              SR Wooster                 7.34       7.38   3
 10 Zac Henry                 SO Westminster (Pa.)       7.41       7.41   2
 11 Geoffrey Faltot           FR Penn State-Behrend      7.53       7.41   4
 12 Joey Cordle               SO Kenyon                  7.50       7.42   4
 13 Kyle Allen                JR Westminster (Pa.)       7.39       7.46   3
 14 Kevin Malone              SO Rio Grande                         7.49   1
 15 John Lanz                 FR Wooster                 7.60       7.53   2
 16 Brett Williams            JR Kenyon                  7.64       7.54   1
 17 Andrew Diehl              SO Ohio Wesleyan                      7.61   1
 18 Daniel Akuma              SO Kenyon                  7.69       7.64   1
 19 Damion Alexander          FR Waynesburg              7.61       7.65   3
 20 Chris Smith               FR Westminster (Pa.)       7.80       7.70   4
 21 Jamar Chichester          SO Kenyon                  7.70       7.71   3
 22 Travis Humphrey           FR Westminster (Pa.)                  7.84   2
 23 Garrison Davis            FR Ohio Wesleyan           7.15       7.95   1
 24 Mattias Galliano          FR Kenyon                  7.93       8.00   2
 25 Logan Pry                 SR Wooster                 8.13       8.08   3
 -- Travontae Wilson          SO Rio Grande                          DNF   4
Men 60 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Chris Roth                SR Denison                 7.25       7.18
  2 Carlo Gagliardo           SO Kenyon                  7.25       7.20
  3 Jake Fishbein             JR Kenyon                  7.30       7.24
  4 JJ Faltot                 SR Westminster (Pa.)       7.32       7.30
  5 Ethan Deselem             JR Wooster                 7.32       7.34
  6 Steve Uhler               FR Ohio Wesleyan           7.37       7.37
  7 Christian Jackson         JR Waynesburg              7.28       7.40
  8 Bertrand Ngampa           SO Waynesburg              7.37       7.48
Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Matt Hunter               FR Ohio Wesleyan          23.53      23.40   8
  2 Gabriel Incarnato         FR Ohio Wesleyan          23.89      23.45   7
  3 JJ Faltot                 SR Westminster (Pa.)      23.86      23.52   7
  4 Jake Carnahan             FR Ohio Wesleyan          23.76      23.53   8
  5 Carlo Gagliardo           SO Kenyon                 23.25      23.63   8
  6 Kyle Allen                JR Westminster (Pa.)      23.76      23.65   7
  7 Ethan Deselem             JR Wooster                23.94      23.72   7
  8 Emmanuel Dodoo            FR Ohio Wesleyan          23.99      23.84   6
  9 Kevin Malone              SO Rio Grande             24.00      23.85   5
 10 Steve Uhler               FR Ohio Wesleyan          23.99      23.87   6
 11 Zac Henry                 SO Westminster (Pa.)      23.99      23.99   6
 12 Geoffrey Faltot           FR Penn State-Behrend     24.21      24.06   5
 13 John Lanz                 FR Wooster                24.93      24.37   3
 14 Remington Jackson         SR Wooster                24.94      24.49   3
 15 Brett Williams            JR Kenyon                 24.82      24.57   4
 16 Matthew Wygonik           FR Penn State-Behrend     24.56      24.62   4
 17 Stephen Ferguson          SR Wooster                24.96      24.80   3
 18 Mike Dever                SR Westminster (Pa.)      25.07      24.82   2
 19 Kevin Lai                 SO Penn State-Behrend     24.60      24.91   4
 20 Ivanhoe Hall              SO Denison                25.50      25.06   2
 21 Ryan Kish                 FR Wooster                24.97      25.16   3
 22 Chris Smith               FR Westminster (Pa.)      25.60      25.38   2
 23 Steve Cress               JR Westminster (Pa.)                 25.49   1
 24 Mattias Galliano          FR Kenyon                 25.86      25.96   2
 25 David Raines              FR Wooster                           26.16   1
 26 Andy Armor                JR Waynesburg             26.68      26.35   2
 27 Brian Lauff               SO Penn State-Behrend     24.90      26.37   4
 28 Logan Pry                 SR Wooster                           26.41   1
 29 Tony Lamosek              JR Waynesburg             28.45      28.25   1
 30 Kyle Digiandomenico       FR Waynesburg             33.08      32.49   1
Men 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Noah Winters              FR Kenyon                 52.50      51.41   6
  2 Bob Wolf                  SR Kenyon                 51.56      51.86   6
  3 Jake Carnahan             FR Ohio Wesleyan          52.34      51.87   6
  4 David Cobb                JR Waynesburg             55.39      52.94   3
  5 Emmanuel Dodoo            FR Ohio Wesleyan          52.56      53.42   6
  6 Lorenzo Mikulin           FR Waynesburg             53.57      53.81   5
  7 Christian Friday          FR Westminster (Pa.)      56.00      55.13   2
  8 Ryan Kish                 FR Wooster                54.77      55.16   3
  9 Matthew Wygonik           FR Penn State-Behrend     54.38      55.20   4
 10 Justin Jones              SR Westminster (Pa.)      56.00      55.46   2
 11 Kevin Lai                 SO Penn State-Behrend     54.30      55.54   4
 12 Matthew Miklavcic         FR Wooster                56.00      56.21   2
 13 Evan DelBene              JR Westminster (Pa.)      56.00      56.21   2
 14 Ivanhoe Hall              SO Denison                55.50      56.67   3
 15 Keith Mullings Jr         JR Denison                56.00      58.26   1
 16 David Raines              FR Wooster                58.00      58.59   1
 17 Bryce Behar               SO Kenyon                 57.37    1:00.22   1
 18 Ryan Talk                 SR Kenyon               1:02.12    1:01.66   1
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Justin Angotti            SO Waynesburg           2:02.42    1:58.08
  2 William Cvecko            FR Penn State-Behrend   1:57.24    1:58.54
  3 Jon Brachna               SO Denison              2:00.00    1:59.73
  4 Matt Spencer              SR Rio Grande           2:00.72    2:01.05
  5 Micah Caunter             SR Wooster              2:02.00    2:02.23
  6 David Brew                SO Wooster                         2:04.71
  7 Steven Czujko             JR Denison              2:04.00    2:06.07
  8 Joseph Thackery           SR Denison              2:09.00    2:08.17
  9 Sean Edelman              SR Kenyon               2:01.99    2:09.08
 10 Gus Fuguitt               JR Wooster              2:07.00    2:09.44
 11 Aaron Anderson            SO Waynesburg           2:07.00    2:09.64
 12 Gabe Abud                 SO Wooster                         2:09.83
 13 Casey Green               SR Wooster              2:07.00    2:10.62
 14 Michael Sollenberger      FR Penn State-Behrend   2:10.87    2:10.64
 15 Elliott Haire             FR Waynesburg           2:19.07    2:11.29
 16 Will Mason                FR Denison              2:12.00    2:12.92
 17 Jairaj Ranchod            FR Wooster                         2:12.94
 18 Lincoln Plews             FR Wooster                         2:12.95
 19 Joseph David              FR Wooster                         2:14.25
 20 Josh Denison              FR Ohio Wesleyan        2:01.24    2:14.35
 21 Quinn Yackulic            FR Wooster                         2:15.24
 22 Derrick Marshall          FR Wooster                         2:17.21

Results
Men 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Nick Wilson               JR Rio Grande           4:28.85    4:31.71
  2 Micah Caunter             SR Wooster              4:31.00    4:31.73
  3 Chad McCarty              JR Rio Grande           4:35.10    4:33.78
  4 Landon Erb                FR Ohio Wesleyan        4:35.15    4:39.06
  5 Gabe Abud                 SO Wooster              4:43.00    4:42.06
  6 Andrew Mason              FR Penn State-Behrend   4:44.36    4:42.84
  7 Eric Engelbrecht          SO Kenyon               4:43.18    4:45.91
  8 Joseph David              FR Wooster              4:45.00    4:49.84
  9 Casey Green               SR Wooster              4:45.00    4:50.78
 10 Brandon Dugan             FR Waynesburg                      4:51.55
 11 Alex Myers                JR Penn State-Behrend   4:48.60    4:52.43
 12 Jairaj Ranchod            FR Wooster              4:49.00    4:53.55
 13 Ben Tanoff                SO Kenyon               5:03.68    4:54.20
 14 Dustin Moritz             FR Rio Grande                      4:57.43
 15 Adam Edelman                 Unattached                      4:58.16
 16 Will Bailey               SO Kenyon               5:02.35    5:05.05
 17 Jordan Dekel              FR Denison              5:00.00    5:14.70
 18 Tim Swarr                 FR Waynesburg           5:26.74    5:19.54
 19 Hunter VanHorn            SO Wooster                         5:22.92
 20 Cary Confino              FR Kenyon                          5:28.35
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Brent Martin                 Unattached                      8:55.99
  2 Luke Hutchings-Goetz      SO Wooster              9:10.00    9:02.85
  3 Pat Meyers                SR Kenyon               9:05.00    9:05.57
  4 Denny Lydon               SO Penn State-Behrend   8:46.12    9:18.97
  5 Neil Campbell             SO Kenyon               9:16.37    9:19.47
  6 Morgan Clark              SO Wooster                         9:27.10
  7 Andrew Mason              FR Penn State-Behrend   9:25.00    9:47.41
  8 Brandon Dugan             FR Waynesburg          10:01.90    9:47.71
  9 David Nguyen              SO Penn State-Behrend  10:33.00    9:49.14
 10 Timothy Karls             FR Penn State-Behrend  10:30.00   10:10.63
 11 Karl Stemen               FR Wooster                        10:18.34
 12 Kyle Frederiksen          FR Penn State-Behrend  10:33.80   10:20.31
 13 Simon Doong               FR Wooster                        10:31.42
 14 Matthew Worth             JR Wooster                        10:52.37
 15 Tim Swarr                 FR Waynesburg          11:06.30   10:54.32
Men 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Sam Swartz                JR Wooster                        16:33.06
  2 Jackson Cabo              JR Kenyon              16:48.64   16:38.29
  3 Jason Zabelsky            FR Penn State-Behrend  16:30.43   16:39.75
  4 Steven Johnson            JR Denison             16:30.00   16:43.40
  5 Luke Feldner              FR Waynesburg                     17:05.83
  6 Dai Shen                  JR Kenyon              18:05.44   17:19.82
  7 John Allison              FR Waynesburg                     17:34.78
  8 Matthew Giardina          SO Waynesburg                     17:39.14
  9 Brian Eller               SO Penn State-Behrend  17:33.00   17:45.12
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Joey Cordle               SO Kenyon                  8.52       8.63q  1
  2 Gabriel Incarnato         FR Ohio Wesleyan           8.65       8.71q  2
  3 Brian Lauff               SO Penn State-Behrend      9.00       9.27q  1
  4 Erik Wall                 FR Ohio Wesleyan           8.90       9.31q  2
  5 Christian Friday          FR Westminster (Pa.)       9.53       9.33q  1
  6 Ethien Morales            FR Ohio Wesleyan                     10.31q  1
  7 Stephen Ferguson          SR Wooster                           10.63q  2
  8 Irwin Castro              JR Denison                11.16      11.39q  2
  9 Ryan Talk                 SR Kenyon                            12.20   1
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Joey Cordle               SO Kenyon                  8.63       8.57
  2 Gabriel Incarnato         FR Ohio Wesleyan           8.71       8.77
  3 Erik Wall                 FR Ohio Wesleyan           9.31       9.18
  4 Brian Lauff               SO Penn State-Behrend      9.27       9.25
  5 Christian Friday          FR Westminster (Pa.)       9.33       9.30
  6 Ethien Morales            FR Ohio Wesleyan          10.31      10.32
  7 Stephen Ferguson          SR Wooster                10.63      10.34
  8 Irwin Castro              JR Denison                11.39      10.90
Men 4x200 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Kenyon  'A'                                       1:33.65    1:33.54   2
     1) Carlo Gagliardo SO              2) Jake Fishbein JR
     3) Noah Winters FR                 4) Bob Wolf SR
  2 Westminster (Pa.)  'A'                            1:33.00    1:35.05   2
     1) Kyle Allen JR                   2) Zac Henry SO
     3)                                 4) JJ Faltot SR
  3 Wooster  'A'                                      1:36.38    1:35.35   2
     1) Ethan Deselem JR                2) David Brew SO
     3) John Lanz FR                    4) Remington Jackson SR
  4 Penn State-Behrend  'A'                           1:34.20    1:36.18   2
     1) Geoffrey Faltot FR              2) Cody Bupp SO
     3) Anthony Munion FR               4) Jibreel Oliver FR
  5 Penn State-Behrend  'B'                           1:39.90    1:38.79   1
     1) Kevin Lai SO                    2) Matthew Wygonik FR
     3) Shane Hill FR                   4) Michael Sollenberger FR
  6 Waynesburg  'A'                                              1:39.01   1
     1) Marvin Sampson SO               2) David Cobb JR
     3) Damion Alexander FR             4) Bertrand Ngampa SO
  7 Penn State-Behrend  'C'                                      1:52.40   1
     1) John Cerminara JR               2) Kevin Lesniak FR
     3) Brenton Maloy FR                4) Seth Weible FR
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Kenyon  'A'                                       3:33.70    3:33.21   2
     1) Willy Friedlander SO            2) Kevin Lynch FR
     3) Noah Winters FR                 4) Bob Wolf SR
  2 Wooster  'A'                                      3:37.00    3:37.17   2
     1) Ryan Kish FR                    2) Micah Caunter SR
     3) John Lanz FR                    4) Stephen Ferguson SR
  3 Denison  'A'                                      3:35.00    3:37.18   2
     1) Robert Fox SR                   2) Ivanhoe Hall SO
     3) Steven Czujko JR                4) Jon Brachna SO
  4 Penn State-Behrend  'A'                           3:29.50    3:39.72   2
     1) Anthony Munion FR               2) Cody Bupp SO
     3) Jibreel Oliver FR               4) William Cvecko FR
  5 Denison  'B'                                      3:50.00    3:51.65   1
     1) Irwin Castro JR                 2) Connor Ford SO
     3) Joseph Thackery SR              4) Will Mason FR
  6 Unattached  'A'                                              3:51.90   1
  7 Kenyon  'B'                                                  3:53.61   1
     1) Eric Engelbrecht SO             2) Dai Shen JR
     3) Jackson Cabo JR                 4) Ben Tanoff SO
  8 Waynesburg  'A'                                   3:39.24    4:01.38   2
     1) Justin Angotti SO               2) Damion Alexander FR
     3) Bertrand Ngampa SO              4) Lorenzo Mikulin FR
Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Conor Macmannis           FR Penn State-Behrend     1.93m      1.88m    6-02.00
  2 Christian Jackson         JR Waynesburg             1.83m      1.78m    5-10.00
 -- Andrew Juntunen           FR Waynesburg                           NH
Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Mark Saylor               JR Westminster (Pa.)      4.67m      4.57m   15-00.00
  2 Caleb Smathers            SR Westminster (Pa.)      4.50m      4.42m   14-06.00
  3 Garrett Shaw              FR Penn State-Behrend     4.20m      4.27m   14-00.00
  4 Matthew Miller            FR Penn State-Behrend     3.35m      4.11m   13-05.75
  5 Jay Marshall              SO Wooster                           3.96m   12-11.75
  6 Zach Ross                 JR Ohio Wesleyan          4.11m     J3.96m   12-11.75
  7 David Brew                SO Wooster                          J3.96m   12-11.75
  8 Kyle Gelesky              JR Westminster (Pa.)      4.00m      3.66m   12-00.00
  9 Ryan Bechtel              FR Ohio Wesleyan          3.81m      3.51m   11-06.25
 10 Andrew Diehl              SO Ohio Wesleyan          3.35m     J3.51m   11-06.25
 11 Grant Millard             FR Rio Grande             3.55m     J3.51m   11-06.25
 12 Johnny Stiglitz           FR Westminster (Pa.)                 3.35m   10-11.75
 13 Chris Rogers              FR Kenyon                 3.05m     J3.35m   10-11.75
 14 Nicholas Karlovich        FR Penn State-Behrend     3.05m      2.92m    9-07.00
 14 Ryan Talk                 SR Kenyon                 2.94m      2.92m    9-07.00
 16 Daniel Akuma              SO Kenyon                 2.45m      2.46m    8-00.75
 -- Natty Schramm             FR Westminster (Pa.)      4.50m         NH
Men Long Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Erik Wall                 FR Ohio Wesleyan                     6.34m   20-09.75
  2 Travontae Wilson          SO Rio Grande                        6.29m   20-07.75
  3 David Cobb                JR Waynesburg             5.65m      6.10m   20-00.25
  4 Christian Jackson         JR Waynesburg             6.26m      6.09m   19-11.75
  5 Steve Uhler               FR Ohio Wesleyan          6.44m      5.98m   19-07.50
  6 Kyle Whitley              FR Penn State-Behrend     5.79m      5.75m   18-10.50
  7 Robert Flagg              SR Wooster                           5.69m   18-08.00
  8 Joey Cordle               SO Kenyon                 5.96m     J5.69m   18-08.00
  9 Travis Humphrey           FR Westminster (Pa.)                 5.55m   18-02.50
 10 Remington Jackson         SR Wooster                           5.33m   17-06.00
 11 Ethien Morales            FR Ohio Wesleyan                     5.11m   16-09.25
 12 Andrew Juntunen           FR Waynesburg             4.92m      4.90m   16-01.00
 13 Kyle Schutz               FR Wooster                           4.77m   15-07.75
 14 Jamar Chichester          SO Kenyon                 4.74m      4.67m   15-04.00
Men Triple Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Conor Macmannis           FR Penn State-Behrend    13.00m     12.71m   41-08.50
  2 Steve Uhler               FR Ohio Wesleyan                    12.55m   41-02.25
  3 Erik Wall                 FR Ohio Wesleyan                    12.26m   40-02.75
  4 Matt Hunter               FR Ohio Wesleyan                    11.95m   39-02.50
  5 Kyle Whitley              FR Penn State-Behrend    12.48m     11.89m   39-00.25
  6 Ethien Morales            FR Ohio Wesleyan                    10.19m   33-05.25
  7 Zach Ross                 JR Ohio Wesleyan                     9.52m   31-03.00
 -- Andrew Diehl              SO Ohio Wesleyan                      FOUL
Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 John Cerminara            JR Penn State-Behrend    14.68m     14.48m   47-06.25
  2 Jon Rux                   SR Ohio Wesleyan         12.86m     13.31m   43-08.00
  3 Andy Armor                JR Waynesburg            13.88m     13.09m   42-11.50
  4 Mark Ripper               JR Ohio Wesleyan         12.79m     12.92m   42-04.75
  5 Jason Frawley             SO Westminster (Pa.)     12.81m     12.90m   42-04.00
  6 Calvin Schmader           SR Penn State-Behrend    12.91m     12.64m   41-05.75
  7 Chris Ziska               SR Ohio Wesleyan         10.79m     12.63m   41-05.25
  8 Garrison Davis            FR Ohio Wesleyan         12.25m     12.23m   40-01.50
  9 Wendell Taylor            SR Denison               12.93m     11.89m   39-00.25
 10 Lucas Herweyer            FR Kenyon                11.92m     11.71m   38-05.00
 11 Seth Weible               FR Penn State-Behrend    10.60m    J11.71m   38-05.00
 12 Ethan Perry               JR Ohio Wesleyan         10.72m     11.47m   37-07.75
 13 Ryan Talk                 SR Kenyon                11.30m     11.36m   37-03.25
 14 Kevin Lesniak             FR Penn State-Behrend    11.69m     11.34m   37-02.50
 15 John Peranzi              FR Ohio Wesleyan         10.88m     11.20m   36-09.00
 16 John Bute                 SO Denison               10.44m     10.47m   34-04.25
 17 Logan Pry                 SR Wooster                          10.33m   33-10.75
 18 Brenton Maloy             FR Penn State-Behrend     9.99m     10.32m   33-10.25
 19 Tony Lamosek              JR Waynesburg            10.18m     10.22m   33-06.50
 20 Kyle Digiandomenico       FR Waynesburg            10.00m      9.13m   29-11.50
 21 Jestin Kusch              FR Wooster                           7.87m   25-10.00