Complete Results

Licensed to St. John's Parish          HY-TEK's Meet Manager 4/18/2017 09:32 PM
                         DSJ/FJHS/OHS 2017 - 5/18/2017                         
                                   5/18/2017                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ottoville  'A'                                     11:02.43    5   
     1) Williams, Nicole 11             2) Schlagbaun, Quiniey 10         
     3) Knodell, Madison 12             4) Schweller, Lindsay 11          
  2 Ft. Jennings  'A'                                  11:59.50    3   
     1) Neidert, Madison 10             2) Wisner, Annabelle 9            
     3) Ricker, Makenna 11              4) Luersman, Kristen 9            
  3 St. John's  'A'                                    12:28.83  
     1) Hays, Halle 10                  2) Schulte, Josie 10              
     3) Miller, Allie 9                 4) Freewalt, Jenia 9              
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ft. Jennings  'A'                                   9:35.79    5   
     1) Wiechart, Dylan 12              2) Finn, Ian 11                   
     3) Weyrauch, Austin 10             4) Maag, Kyle 12                  
  2 Ottoville  'A'                                     10:29.12    3   
     1) German, Nolan 9                 2) Wannemacher, Conner 10         
     3) Looser, Kyle 9                  4) Fanning, Connor 11             
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hellman, Rachel           10 St. John's               22.46    5   
  2 Boifas, Lucy              10 St. John's               22.76    3   
  3 Eley, Sydney              10 St. John's               25.59    2   
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ricker, Ian               10 Ft. Jennings             16.95    5   
  2 Von Sossan, Eric          12 Ottoville                17.26    3   
  3 Hellman, Jacob            12 St. John's               18.95    2   
  4 German, Emitt             12 Ottoville                23.07    1   
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Zuber, Taylor             10 St. John's               13.26   2   5   
  2 Eickholt, Erin            12 Ft. Jennings             13.94   2   3   
  3 Averesh, Madison          10 Ottoville                14.08   2   2   
  4 Schnipke, Madicyn         11 Ottoville                14.18   2   1   
  5 Gemmer, Jill               9 St. John's               14.18   1 
  6 Will, Andrea              11 St. John's               14.76   1 
  7 Baldauf, Brandy           12 St. John's               14.96   1 
  8 Stevenson, Lakin          10 St. John's               16.99   1 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Musser, Ike               11 St. John's               11.28    5   
  2 Haggard, Deven            12 St. John's               11.51    3   
  3 Noriega, Adam             10 Ft. Jennings             11.54    2   
  4 Boecker, Evan             11 Ottoville                11.65    1   
  5 Scirocco, Canyon          10 St. John's               12.01  
  6 Hanicq, Kaleb             12 Ottoville                12.22  
  7 Stemen, Gunnar             9 St. John's               12.45  
  8 Burgei, Michael            9 Ottoville                12.71  
 
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ottoville  'A'                                      1:55.36    5   
     1) Schweller, Lindsay 11           2) Knodell, Madison 12            
     3) Williams, Nicole 11             4) Mangas, Brooke 12              
  2 St. John's  'A'                                     2:02.73    3   
     1) Gemmer, Jill 9                  2) Zuber, Taylor 10               
     3) Vorst, Betty 10                 4) Hellman, Rachel 10             
 
Event 8  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ottoville  'A'                                      1:47.68    5   
     1) Von Sossan, Eric 12             2) Hanicq, Kaleb 12               
     3) German, Nolan 9                 4) Boecker, Evan 11               
  2 Ft. Jennings  'A'                                   1:48.89    3   
     1) Fields, Nick 10                 2) Hoersten, Jeff 11              
     3) Noriega, Adam 10                4) Eickholt, Brad 9               
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schulte, Josie            10 St. John's             6:25.35    5   
  2 Luersman, Kristen          9 Ft. Jennings           6:36.00    3   
  3 Freewalt, Jenia            9 St. John's             6:38.28    2   
  4 Krietemeyer, Marissa      11 Ft. Jennings           7:31.55    1   
  5 Miller, Allie              9 St. John's             7:39.99  
  6 Hays, Halle               10 St. John's             7:40.29  
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Siefker, Brendan          11 Ottoville              4:44.12    5   
  2 Wiechart, Dylan           12 Ft. Jennings           5:12.59    3   
  3 Finn, Ian                 11 Ft. Jennings           5:28.12    2   
  4 Wannemacher, Conner       10 Ottoville              5:49.37    1   
  5 Looser, Kyle               9 Ottoville              5:56.62  
  6 Fischer, Trevor           12 Ottoville              5:58.62  
  7 Stevenson, Patrick        12 St. John's             6:15.24  
  8 Heiing, Noah               9 St. John's             6:36.87  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ottoville  'A'                                        56.26    5   
     1) Schnipke, Madicyn 11            2) Averesh, Madison 10            
     3) Williams, Nicole 11             4) Schlagbaun, Quiniey 10         
  2 Ft. Jennings  'A'                                     57.15    3   
     1) Neidert, Madison 10             2) Ricker, Makenna 11             
     3) Wisner, Annabelle 9             4) Eickholt, Erin 12              
  3 St. John's  'A'                                       58.36  
     1) Boifas, Lucy 10                 2) Zuber, Taylor 10               
     3) Vorst, Betty 10                 4) Gemmer, Jill 9                 
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. John's  'A'                                       46.37    5   
     1) Musser, Ike 11                  2) Reindel, Cole 11               
     3) Courtney, Elliott 12            4) Haggard, Deven 12              
  2 Ft. Jennings  'A'                                     51.27    3   
     1) Fields, Nick 10                 2) Ricker, Ian 10                 
     3) Noriega, Adam 10                4) Maag, Kyle 12                  
  3 Ottoville  'A'                                        51.89  
     1) Hanicq, Kaleb 12                2) German, Nolan 9                
     3) German, Emitt 12                4) Boecker, Evan 11               
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baldauf, Brandy           12 St. John's             1:05.69    5   
  2 Schweller, Lindsay        11 Ottoville              1:08.09    3   
  3 Will, Andrea              11 St. John's             1:12.93    2   
  4 Gillespie, Kelsi          12 St. John's             1:21.60    1   
  5 Stevenson, Lakin          10 St. John's             1:26.15  
  6 Siebeneck, Sydnie          9 Ft. Jennings           1:28.36  
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Reindel, Cole             11 St. John's               54.88   2   5   
  2 Wannemacher, Conner       10 Ottoville              1:00.83   2   3   
  3 Fanning, Connor           11 Ottoville              1:01.13   2   2   
  4 Brown, Jordan              9 St. John's             1:03.68   2   1   
  5 Kuhlman, Connor           12 Ottoville              1:05.10   1 
  6 Ledyard, Noah              9 St. John's             1:07.88   1 
  7 Brown, Ethan              10 Ft. Jennings           1:12.19   1 
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schlagbaun, Quiniey       10 Ottoville                52.51    5   
  2 Schnipke, Madicyn         11 Ottoville                53.29    3   
  3 Boifas, Lucy              10 St. John's               56.56    2   
  4 Ricker, Makenna           11 Ft. Jennings             58.62    1   
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Von Sossan, Eric          12 Ottoville                47.30    5   
  2 Ricker, Ian               10 Ft. Jennings             49.66    3   
  3 Fish, Jace                12 St. John's               51.83    2   
  4 German, Emitt             12 Ottoville                55.10    1   
  5 Young, Collin             10 Ft. Jennings           1:02.94  
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Knodell, Madison          12 Ottoville              2:36.09    5   
  2 Neidert, Madison          10 Ft. Jennings           2:52.56    3   
  3 Vorst, Betty              10 St. John's             2:52.93    2   
  4 Schulte, Josie            10 St. John's             2:58.40    1   
  5 Hays, Halle               10 St. John's             3:20.81  
  6 Miller, Allie              9 St. John's             3:24.78  
  7 Gillespie, Kelsi          12 St. John's             3:31.87  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Siefker, Brendan          11 Ottoville              2:03.28    5   
  2 Maag, Kyle                12 Ft. Jennings           2:11.87    3   
  3 German, Nolan              9 Ottoville              2:32.38    2   
  4 Wannemacher, Conner       10 Ottoville              2:44.94    1   
  5 Kuhlman, Connor           12 Ottoville              3:06.50  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Schnipke, Madicyn         11 Ottoville                30.62   2   5   
  2 Averesh, Madison          10 Ottoville                31.27   2   3   
  3 Ricker, Makenna           11 Ft. Jennings             31.53   2   2   
  4 Hellman, Rachel           10 St. John's               31.97   1   1   
  5 Baldauf, Brandy           12 St. John's               32.72   1 
  6 Gillespie, Kelsi          12 St. John's               34.64   1 
  7 Vetter, Megan             10 Ft. Jennings             34.88   2 
  8 Wiechart, Devyn           12 Ft. Jennings             36.67   1 
  9 Stevenson, Lakin          10 St. John's               38.27   1 
 10 Core, Lauren              12 Ft. Jennings             38.83   2 
 11 Grothouse, Paige          10 Ft. Jennings             39.74   2 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Musser, Ike               11 St. John's               23.55   2   5   
  2 Haggard, Deven            12 St. John's               24.34   2   3   
  3 Stemen, Gunnar             9 St. John's               26.19   1   2   
  4 Ladd, Braden               9 St. John's               26.70   2   1   
  5 Fields, Nick              10 Ft. Jennings             27.48   1 
  6 Burgei, Michael            9 Ottoville                28.04   1 
  7 Horstman, Trevor           9 Ottoville                29.53   2 
  8 Birr, Tyler               10 Ottoville                30.97   2 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Freewalt, Jenia            9 St. John's            14:28.93    5   
  2 Luersman, Kristen          9 Ft. Jennings          14:45.34    3   
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Siefker, Brendan          11 Ottoville             10:25.20    5   
  2 Wiechart, Dylan           12 Ft. Jennings          11:29.20    3   
  3 Looser, Kyle               9 Ottoville             12:59.20    2   
  4 Fischer, Trevor           12 Ottoville             13:13.70    1   
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ottoville  'A'                                      4:23.69    5   
     1) Schweller, Lindsay 11           2) Knodell, Madison 12            
     3) Schlagbaun, Quiniey 10          4) Mangas, Brooke 12              
  2 St. John's  'A'                                     4:44.72    3   
     1) Hellman, Rachel 10              2) Eley, Sydney 10                
     3) Will, Andrea 11                 4) Zuber, Taylor 10               
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ft. Jennings  'A'                                   3:53.87    5   
     1) Finn, Ian 11                    2) Ricker, Ian 10                 
     3) Hoersten, Jeff 11               4) Maag, Kyle 12                  
  2 St. John's  'A'                                     3:55.35    3   
     1) Reindel, Cole 11                2) Stemen, Gunnar 9               
     3) Brown, Jordan 9                 4) Scirocco, Canyon 10            
  3 Ottoville  'A'                                      4:07.99  
     1) Von Sossan, Eric 12             2) Boecker, Evan 11               
     3) Fanning, Connor 11              4) Siefker, Brendan 11            
 
Event 25  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gemmer, Jill               9 St. John's            34-02.00    5   
  2 Hoersten, Haley           10 Ottoville             31-09.00    3   
  3 Hanneman, Brynlee         10 Ottoville             31-03.00    2   
  4 Hoersten, Kylee            9 Ottoville             30-04.00    1   
  5 Wiechart, Devyn           12 Ft. Jennings          22-07.00  
  6 Wisner, Annabelle          9 Ft. Jennings          21-08.00  
  7 Stant, Lexie              10 Ft. Jennings          20-01.00  
  8 Siebeneck, Sydnie          9 Ft. Jennings          19-08.00  
  9 Vetter, Megan             10 Ft. Jennings          18-10.00  
 10 Core, Lauren              12 Ft. Jennings          18-05.00  
 11 Grothouse, Paige          10 Ft. Jennings          18-04.00  
 12 Gilbert, Trinity          10 Ft. Jennings          15-10.00  
 
Event 26  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 German, Trevor            10 St. John's            37-00.00    5   
  2 Ladd, Braden               9 St. John's            36-03.00    3   
  3 Hoersten, Jeff            11 Ft. Jennings          33-08.00    2   
  4 Eickholt, Brad             9 Ft. Jennings          31-07.00    1   
  5 Vonderwell, Trent         10 St. John's            31-04.00  
  6 Burgei, Michael            9 Ottoville             30-08.00  
  7 Horstman, Trevor           9 Ottoville             28-10.00  
  8 Knotts, Collin             9 Ottoville             27-03.00  
  9 Spencer, Zachary           9 Ottoville             27-02.00  
 10 Gordan, Cole               9 St. John's            26-02.00  
 11 Birr, Tyler               10 Ottoville             25-09.00  
 12 Weyrauch, Austin          10 Ft. Jennings          23-01.00  
 13 Young, Collin             10 Ft. Jennings          21-06.00  
 
Event 27  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoersten, Haley           10 Ottoville               122-03    5   
  2 Gemmer, Jill               9 St. John's              120-05    3   
  3 Hanneman, Brynlee         10 Ottoville               110-07    2   
  4 Hoersten, Kylee            9 Ottoville                98-01    1   
  5 Krietemeyer, Marissa      11 Ft. Jennings             86-10  
  6 Eickholt, Erin            12 Ft. Jennings             74-01  
  7 Wiechart, Devyn           12 Ft. Jennings             64-01  
  8 Core, Lauren              12 Ft. Jennings             61-02  
  9 Stant, Lexie              10 Ft. Jennings             53-09  
 10 Vetter, Megan             10 Ft. Jennings             49-10  
 11 Grothouse, Paige          10 Ft. Jennings             44-06  
 12 Gilbert, Trinity          10 Ft. Jennings             34-08  
 
Event 28  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 German, Trevor            10 St. John's              119-02    5   
  2 Spencer, Zachary           9 Ottoville               101-01    3   
  3 Stemen, Gunnar             9 St. John's               93-11    2   
  4 White, Colin              10 St. John's               89-00    1   
  5 Ledyard, Noah              9 St. John's               87-08  
  6 Gerdeman, John            12 Ft. Jennings             86-07  
  7 Horstman, Trevor           9 Ottoville                85-11  
  8 Burgei, Michael            9 Ottoville                74-02  
  9 Knotts, Collin             9 Ottoville                71-05  
 10 Weyrauch, Austin          10 Ft. Jennings             66-10  
 11 Gordan, Cole               9 St. John's               64-02  
 12 Birr, Tyler               10 Ottoville                62-00  
 13 Young, Collin             10 Ft. Jennings             54-09  
 
Event 29  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eickholt, Erin            12 Ft. Jennings          15-01.00    5   
  2 Averesh, Madison          10 Ottoville             14-05.50    3   
  3 Vorst, Betty              10 St. John's            13-10.25    2   
  4 Boifas, Lucy              10 St. John's            13-09.25    1   
  5 Eley, Sydney              10 St. John's            13-06.00  
  6 Wisner, Annabelle          9 Ft. Jennings          11-05.00  
  7 Wiechart, Devyn           12 Ft. Jennings          10-05.50  
 
Event 30  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtney, Elliott         12 St. John's            19-07.00    5   
  2 Haggard, Deven            12 St. John's            17-02.50    3   
  3 Scirocco, Canyon          10 St. John's            16-01.50    2   
  4 Eickholt, Brad             9 Ft. Jennings         J16-01.50    1   
  5 Heiing, Noah               9 St. John's            14-02.00  
  6 Brown, Ethan              10 Ft. Jennings          12-08.50  
 
Event 31  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mangas, Brooke            12 Ottoville              5-05.00    5   
  2 Williams, Nicole          11 Ottoville              4-06.00    3   
 
Event 32  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtney, Elliott         12 St. John's             5-04.00    5   
  2 Hoersten, Jeff            11 Ft. Jennings           5-02.00    3   
  3 Eickholt, Brad             9 Ft. Jennings           5-00.00    2   
  4 Hellman, Jacob            12 St. John's             4-08.00    1   
 
Event 33  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Violet, Rebecca           12 Ottoville              6-00.00    5   
 
Event 34  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vonderwell, Trent         10 St. John's             8-06.00    5   
 -- Looser, Kyle               9 Ottoville                   NH  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Ottoville                   77        2) St. John's                 58   
    3) Ft. Jennings                27                                           
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) St. John's                  74        2) Ottoville                  49   
    3) Ft. Jennings                46