Licensed to Spencerville High School HY-TEK's Meet Manager 4/21/2014 09:00 PM
Linc & LCC & Ottov at Spen Jr High Mon. - 4/21/2014
CLdy, 72, 15 SW
Results
Event 1 Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Elyse Baker 8 Ottoville 17.8h 1 6
2 Maddie Gorman 8 Lincolnview 18.5h 1 4
3 Sophia Nourse 7 Spencerville 18.9h 1 3
4 Grace Hollar 8 Spencerville 19.2h 1 2
5 Karie Ladd 8 Ottoville 20.2h 2 1
6 Madicyn Schnipke 8 Ottoville 20.3h 2
7 Maggie Patterson 8 Spencerville 21.6h 2
8 Grace Bowling 7 Spencerville 22.4h 2
9 Jordyn Oakman 8 Lincolnview 22.7h 1
-- C.J. Kemper 8 Ottoville SCR 1
Event 2 Boys 110 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Blade Patterson 7 Spencerville 20.9h 6
2 Braxten Robey 8 Lincolnview 21.0h 4
3 Chaz Spencer 7 Ottoville 22.4h 3
Event 3 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 MaKenna Klausing 8 Lincolnview 14.5h 1 6
2 Mornay Mcbroom 7 Lima C.C. 15.0h 1 4
3 Quinley Schlagbaum 7 Ottoville 15.2h 3 3
4 Makayla Miller 8 Ottoville 15.3h 1 2
5 Catie Emery 7 Spencerville 15.9h 1 1
6 Haley Hoersten 7 Ottoville 16.3h 2
7 Shelby Jackson 7 Lima C.C. 16.6h 1
7 Erin Miller 7 Lincolnview 16.6h 2
9 Jessica Calvelage 8 Ottoville 16.8h 2
10 Amber Miller 8 Ottoville 17.0h 3
11 Madison Sill 8 Lincolnview 18.0h 3
12 Mackenzie Shepherd 8 Lincolnview 18.5h 3
13 Sealscott Kenzie 7 Lincolnview 19.5h 3
-- Taylor Holbrook 7 Lima C.C. SCR 1
-- Alley Wright 7 Lima C.C. SCR 2
-- Myiia Phillips 8 Spencerville SCR 2
-- Hannah Riley 8 Lincolnview SCR 3
-- Ashton Hilleary 8 Lincolnview SCR 2
Event 4 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chris Picker 8 Spencerville 12.8h 1 6
2 Sam Myers 7 Lincolnview 13.3h 1 4
3 Tristin Miller 8 Lincolnview J13.3h 1 3
4 Matt Rohan 8 Lima C.C. 13.4h 1 2
5 Ethan Swallow 7 Lincolnview 13.5h 1 1
6 Conner Knippen 8 Lima C.C. 13.7h 1
7 Ryan Moody 7 Lincolnview 15.4h 1
7 Hunter Maunz 8 Lincolnview 15.4h 2
9 Ethan Mangette 8 Lima C.C. 15.5h 1
9 Grant Slusher 7 Lincolnview 15.5h 2
11 James Greathouse 7 Lincolnview 16.0h 2
12 Ethan Geise 7 Ottoville 16.5h 2
13 Jacob Hauenstein 7 Lincolnview 16.6h 2
14 Dylan Kemper 7 Ottoville 17.1h 2
15 Jon Garlock 8 Lima C.C. 17.2h 2
-- Colton Lawhorn 7 Ottoville SCR
Event 5 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Emily Sreenan 8 Lima C.C. 5:54.9h 6
2 Rylee Byrne 7 Lincolnview 6:10.7h 4
3 McKenna Byrne 8 Ottoville 6:24.9h 3
4 Courtney Hahn 7 Lima C.C. 6:27.6h 2
5 Torie Bockey 7 Spencerville 6:28.5h 1
6 Kasey Knippen 7 Ottoville 6:29.6h
-- Amanda Gilroy 7 Spencerville SCR
-- Sydney Shaffer 8 Spencerville SCR
Event 6 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cal Wolfrum 7 Lincolnview 5:01.6h 6
2 Brendan Siefker 8 Ottoville 5:03.0h 4
3 Karter Tow 7 Lincolnview 5:12.0h 3
4 Robert Modic 8 Spencerville 5:29.1h 2
5 Alek Bowersock 7 Lincolnview 5:34.2h 1
6 Thomas Catlin 7 Spencerville 5:55.9h
7 Kalob Pitson 8 Spencerville 5:56.5h
8 Matthew Wood 8 Spencerville 6:42.1h
9 Conner Wannemacher 7 Ottoville 7:06.6h
10 Alex Sellers 7 Spencerville 7:14.0h
Event 7 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Ottoville 'A' 58.4h 6
1) Madicyn Schnipke 8 2) Bethany Maag 8
3) Karie Ladd 8 4) Makayla Miller 8
2 Lincolnview 'A' 58.8h 4
1) MaKenna Klausing 8 2) Madeline Snyder 7
3) Erin Miller 7 4) Miah Katalenas 8
3 Lima C.C. 'A' 59.3h 2
1) Shelby Jackson 7 2) Avery Rice 7
3) Taylor Holbrook 7 4) Mornay Mcbroom 7
4 Spencerville 'A' 1:02.2h
1) Catie Emery 7 2) Emily Hawk 8
3) Sarah Woods 7 4) Alivia McMichael 7
Event 8 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lincolnview 'A' 54.2h 6
1) Sam Myers 7 2) Ethan Swallow 7
3) Andrew Robinson 7 4) Logan Williams 7
2 Ottoville 'A' 1:02.0h 4
1) Evan Boecker 8 2) Jonah Mansfield 7
3) Conner Wannemacher 7 4) Ethan Geise 7
-- Lima C.C. 'A' DQ out 2nd exch
1) Conner Knippen 8 2) Jon Garlock 8
3) Ethan Mangette 8 4) Matt Rohan 8
Event 9 Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lindsay Schweller 8 Ottoville 1:07.6h 6
2 Gabi Goecke 8 Spencerville 1:09.5h 4
3 Brynlee Hanneman 7 Ottoville 1:15.3h 3
4 Julia Langhals 8 Ottoville 1:17.0h 2
5 Adia Welch 7 Lincolnview 1:22.2h 1
6 Ashley Herman 7 Ottoville 1:23.5h
-- Myiia Phillips 8 Spencerville SCR
-- Brayden Langdon 7 Lincolnview SCR
Event 10 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chris Picker 8 Spencerville 59.3h 1 6
2 Zane Martin 8 Ottoville 1:05.4h 1 4
3 Evan Boecker 8 Ottoville 1:08.9h 1 3
4 Keegan Cowan 8 Lincolnview 1:10.1h 1 2
5 Sterling Rigdon 7 Lincolnview 1:12.2h 1 1
6 Ethan Mangette 8 Lima C.C. 1:15.4h 1
7 Jacob Keysor 7 Lincolnview 1:21.4h 2
-- Zane Miller 7 Lincolnview SCR 1
-- Ethan Geise 7 Ottoville SCR 2
Event 11 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Ottoville 'A' 2:02.7h 6
1) Madison Averesch 7 2) Emily Landin 8
3) Quinley Schlagbaum 7 4) Makayla Miller 8
2 Lima C.C. 'A' 2:03.9h 4
1) Courtney Hahn 7 2) Avery Rice 7
3) Mornay Mcbroom 7 4) Taylor Holbrook 7
3 Spencerville 'A' 2:06.0h 2
1) Alivia McMichael 7 2) Grace Hollar 8
3) Jayden Smith 8 4) Brooke Bockey 7
4 Lincolnview 'A' 2:11.4h
1) Miah Katalenas 8 2) Kayla Schimmoeller 8
3) Rylee Byrne 7 4) Madeline Snyder 7
Event 12 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lincolnview 'A' 1:56.8h 6
1) Andrew Robinson 7 2) Braxten Robey 8
3) Dennis Clay 7 4) Tristin Miller 8
Event 13 Girls 200 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Elyse Baker 8 Ottoville 33.3h 1 6
2 Maddie Gorman 8 Lincolnview 35.3h 1 4
3 Sophia Nourse 7 Spencerville 35.5h 1 3
4 Sarah Woods 7 Spencerville 36.5h 2 2
5 Myiia Phillips 8 Spencerville 38.3h 2 1
6 Grace Hollar 8 Spencerville 39.5h 1
7 Catie Emery 7 Spencerville 40.7h 2
-- C.J. Kemper 8 Ottoville SCR 1
-- Bridget Landin 8 Ottoville SCR 1
Event 14 Boys 200 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Blade Patterson 7 Spencerville 33.8h 6
2 Logan Williams 7 Lincolnview 34.5h 4
3 Chaz Spencer 7 Ottoville 35.2h 3
4 Gage Bellows 8 Spencerville 35.4h 2
5 Dylan Neate 7 Lincolnview 37.1h 1
6 Dylan Kemper 7 Ottoville 43.7h
Event 15 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Emily Sreenan 8 Lima C.C. 2:40.4h 6
2 Brayden Langdon 7 Lincolnview 2:49.5h 4
3 Nicole Williams 8 Ottoville 2:50.3h 3
4 Torie Bockey 7 Spencerville 2:52.1h 2
5 McKenna Byrne 8 Ottoville 2:53.3h 1
6 Sydney Shaffer 8 Spencerville 2:53.4h
7 Rylee Byrne 7 Lincolnview 2:55.9h
8 Karie Ladd 8 Ottoville 2:56.1h
9 Olivia Gorman 8 Lincolnview 2:57.3h
10 Jayden Smith 8 Spencerville 3:05.0h
11 Lindsay Schweller 8 Ottoville 3:09.9h
12 Adia Welch 7 Lincolnview 3:24.4h
-- Amanda Gilroy 7 Spencerville SCR
-- Jenson Nagy 7 Spencerville SCR
-- Kasey Knippen 7 Ottoville SCR
Event 16 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cal Wolfrum 7 Lincolnview 2:17.5h 6
2 Brendan Siefker 8 Ottoville 2:21.5h 4
3 Karter Tow 7 Lincolnview 2:23.3h 3
4 Matt Rohan 8 Lima C.C. 2:24.4h 2
5 Robert Modic 8 Spencerville 2:24.5h 1
6 Alek Bowersock 7 Lincolnview 2:37.8h
7 Thomas Catlin 7 Spencerville 2:44.8h
8 Keegan Cowan 8 Lincolnview 2:49.0h
9 Collin Davis 8 Spencerville 2:54.3h
10 Kalob Pitson 8 Spencerville 3:01.1h
11 Conner Wannemacher 7 Ottoville 3:01.6h
12 Alex Sellers 7 Spencerville 3:17.8h
Event 17 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Madicyn Schnipke 8 Ottoville 30.6h 1 6
2 Madison Averesch 7 Ottoville 30.8h 1 4
3 Bethany Maag 8 Ottoville 31.3h 1 3
4 Alivia McMichael 7 Spencerville 31.7h 1 2
5 Miah Katalenas 8 Lincolnview 32.4h 2 1
6 Emily Landin 8 Ottoville 32.8h 3
7 Kayla Schimmoeller 8 Lincolnview 33.0h 2
8 Madeline Snyder 7 Lincolnview 33.2h 1
9 Julia Langhals 8 Ottoville 33.5h 3
10 Myiia Phillips 8 Spencerville 34.4h 2
11 Erin Miller 7 Lincolnview 36.5h 2
12 Ashley Herman 7 Ottoville 36.6h 2
13 Madison Sill 8 Lincolnview 37.0h 3
14 Shelby Jackson 7 Lima C.C. 39.0h 3
15 Shae Hines 8 Lincolnview 45.6h 3
-- Alley Wright 7 Lima C.C. SCR 2
-- Makayla Miller 8 Ottoville SCR 1
Event 18 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Seth Schwartz 7 Spencerville 27.3h 1 6
2 Tristin Miller 8 Lincolnview 28.0h 1 4
3 Nate Hickey 7 Spencerville 28.2h 2 3
4 Conner Knippen 8 Lima C.C. 28.7h 1 2
5 Andrew Robinson 7 Lincolnview 29.3h 1 1
6 Blade Patterson 7 Spencerville 29.4h 2
7 Chaz Spencer 7 Ottoville 31.1h 1
8 Jonah Mansfield 7 Ottoville 31.3h 2
9 Austin Riley 8 Lincolnview 32.2h 1
10 Ryan Moody 7 Lincolnview 34.3h 1
11 Hunter Maunz 8 Lincolnview 35.0h 2
12 Jacob Hauenstein 7 Lincolnview 35.8h 2
-- Colton Lawhorn 7 Ottoville SCR 2
-- James Greathouse 7 Lincolnview SCR 2
Event 19 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lima C.C. 'A' 4:40.5h 6
1) Courtney Hahn 7 2) Avery Rice 7
3) Taylor Holbrook 7 4) Emily Sreenan 8
2 Ottoville 'A' 4:49.4h 4
1) Elyse Baker 8 2) Nicole Williams 8
3) McKenna Byrne 8 4) Lindsay Schweller 8
3 Lincolnview 'A' 4:49.9h 2
1) Olivia Gorman 8 2) MaKenna Klausing 8
3) Maddie Gorman 8 4) Brayden Langdon 7
4 Spencerville 'A' 4:53.6h
1) Gabi Goecke 8 2) Brooke Bockey 7
3) Sydney Shaffer 8 4) Jayden Smith 8
Event 20 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lincolnview 'A' 4:16.6h 6
1) Sam Myers 7 2) Karter Tow 7
3) Alek Bowersock 7 4) Cal Wolfrum 7
2 Spencerville 'A' 4:21.1h 4
1) Matthew Wood 8 2) Collin Davis 8
3) Cannan Johnson 7 4) Robert Modic 8
Event 21 Girls Shot Put 6 lb.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Haley Hoersten 7 Ottoville 32-07.50 6
2 Abigail Hilvers 8 Ottoville 31-06.75 4
3 Allison Bowsher 8 Spencerville 30-08.50 3
4 Emily Hawk 8 Spencerville 30-01.00 2
5 Amber Miller 8 Ottoville 27-03.00 1
6 Madelyn John 8 Lima C.C. 24-02.00
7 Brynlee Hanneman 7 Ottoville 23-08.50
8 Jessica Calvelage 8 Ottoville 23-03.75
9 Jenson Nagy 7 Spencerville 22-05.00
10 Emillie Jones 8 Lincolnview 19-06.50
11 Hannah Riley 8 Lincolnview 16-07.25
-- Sydni Thatcher 8 Lincolnview SCR
-- Ashton Hilleary 8 Lincolnview SCR
-- Kathy Tate 8 Lincolnview SCR
Event 22 Boys Shot Put 4kg
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Zane Martin 8 Ottoville 43-09.00 6
2 Seth Schwartz 7 Spencerville 37-07.00 4
3 Brandon O'Dell 8 Spencerville 32-02.00 3
4 Dennis Clay 7 Lincolnview 24-01.00 2
5 Grant Slusher 7 Lincolnview 23-04.00 1
Event 23 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Haley Hoersten 7 Ottoville 79-00 6
2 Amber Miller 8 Ottoville 71-00 4
3 Allison Bowsher 8 Spencerville 68-05 3
4 Emily Hawk 8 Spencerville 66-09 2
5 Abigail Hilvers 8 Ottoville 59-05 1
6 Brynlee Hanneman 7 Ottoville 53-00
7 Madelyn John 8 Lima C.C. 52-03
8 Jenson Nagy 7 Spencerville 51-10
9 Mackenzie Shepherd 8 Lincolnview 50-09
10 Jessica Calvelage 8 Ottoville 50-03
11 Emillie Jones 8 Lincolnview 43-00
12 Hannah Riley 8 Lincolnview 35-02
13 Shae Hines 8 Lincolnview 31-05
-- Sydni Thatcher 8 Lincolnview SCR
-- Ashton Hilleary 8 Lincolnview SCR
Event 24 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Zane Martin 8 Ottoville 119-01 6
2 Brandon O'Dell 8 Spencerville 96-11 4
3 Seth Schwartz 7 Spencerville 92-09 3
4 Austin Kimmet 7 Lincolnview 67-04 2
5 Grant Slusher 7 Lincolnview 57-00 1
Event 25 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Olivia Gorman 8 Lincolnview 12-11.00 6
2 Kasey Knippen 7 Ottoville 12-09.50 4
3 Emily Landin 8 Ottoville 12-07.75 3
4 Bethany Maag 8 Ottoville 12-00.00 1.50
4 Madison Averesch 7 Ottoville 12-00.00 1.50
5 Brooke Bockey 7 Spencerville J11-07.00
5 Julia Langhals 8 Ottoville J11-07.00
8 Kayla Schimmoeller 8 Lincolnview 11-01.50
9 Ashley Herman 7 Ottoville 11-00.00
10 Adia Welch 7 Lincolnview 9-09.50
-- Bridget Landin 8 Ottoville SCR
-- Alley Wright 7 Lima C.C. SCR
Event 26 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nate Hickey 7 Spencerville 14-01.00 6
2 Ethan Swallow 7 Lincolnview 14-00.00 4
3 Cannan Johnson 7 Spencerville 13-11.00 3
4 Gage Bellows 8 Spencerville 13-06.00 2
5 Braxten Robey 8 Lincolnview 13-02.00 1
6 Ryan Moody 7 Lincolnview 12-01.00
7 Jonah Mansfield 7 Ottoville 11-05.00
8 Austin Riley 8 Lincolnview 10-11.00
9 Dylan Kemper 7 Ottoville 10-02.00
10 Hunter Maunz 8 Lincolnview 9-00.00
11 Jon Garlock 8 Lima C.C. 8-05.00
-- Zane Miller 7 Lincolnview SCR
Event 27 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nicole Williams 8 Ottoville 4-06.00 6
2 Quinley Schlagbaum 7 Ottoville J4-06.00 4
3 Sophia Nourse 7 Spencerville 4-04.00 2.50
3 Sarah Woods 7 Spencerville 4-04.00 2.50
4 Grace Bowling 7 Spencerville J3-10.00 1
-- Maggie Patterson 8 Spencerville NH
-- Kathy Tate 8 Lincolnview SCR
-- C.J. Kemper 8 Ottoville SCR
Event 28 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Logan Williams 7 Lincolnview 4-04.00 6
2 Evan Boecker 8 Ottoville 4-02.00 3.50
2 Ethan Geise 7 Ottoville 4-02.00 3.50
-- Nate Hickey 7 Spencerville NH
Event 29 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gabi Goecke 8 Spencerville 8-00.00 6
2 Grace Bowling 7 Spencerville 5-00.00 4
-- Emillie Jones 8 Lincolnview NH
Event 30 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gage Bellows 8 Spencerville 8-00.00 6
2 Chris Picker 8 Spencerville J8-00.00 4
3 Cannan Johnson 7 Spencerville 6-06.00 3
4 James Greathouse 7 Lincolnview 6-00.00 2
-- Dennis Clay 7 Lincolnview NH
-- Jacob Keysor 7 Lincolnview NH
-- Dylan Neate 7 Lincolnview NH
-- Riley Webb 7 Lincolnview NH
-- Sterling Rigdon 7 Lincolnview NH
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Ottoville 107 2) Spencerville 49
3) Lincolnview 36 4) Lima C.C. 30
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Lincolnview 81 2) Spencerville 80
3) Ottoville 44 4) Lima C.C. 6