OHSAA Cross Country Regions 1, 5 & 9 2019

Youngstown, OH
Hosted by Boardman
Timing/Results FinishTiming

OHSAA Cross Country Regions 1, 5 & 9 2019 vs OHSAA Regional Cross Country - Boardman 2021

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes +11 898 887
Overall Average -1:16.31 19:42.17 20:58.48
1st-10th Place -46.52 16:05.76 16:52.28
1st-25th Place -46.85 16:20.02 17:06.86
1st-50th Place -47.95 16:30.52 17:18.47
1st-100th Place -52.18 16:45.12 17:37.30
Common Athletes -- -- 214
Ran Faster 140 177 37
Ran Season Best 7 7 --
Average Time -45.82 19:32.55 20:18.37
Median Time -49.87 19:27.53 20:17.40
Middle 80% Times -43.71 19:29.77 20:13.49
Top 10% Times -18.77 16:49.71 17:08.48
Top 25% Times -23.48 17:11.47 17:34.95
Top 50% Times -31.87 17:47.83 18:19.71
Bottom 50% Times -59.77 21:17.27 22:17.04
Bottom 25% Times -1:11.07 22:06.35 23:17.42
Bottom 10% Times -1:31.81 22:50.80 24:22.61
Average Difference -45.82 -- --
Median Difference -5.60 -- --
Middle 80% Difference -41.98 -- --
Top 10% Difference -9.17 -- --
Top 50% Difference -30.62 -- --
Top 25% Difference -17.57 -- --
Top 50% Difference -30.62 -- --
Bottom 50% Difference -1:01.02 -- --
Bottom 25% Difference -1:24.28 -- --
Bottom 10% Difference -1:59.78 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Matt Singleton Aurora -1:53.54 16:13.66 18:07.20
Thomas Rice GlenOak -11.11 16:20.19 16:31.30
Bobby Ganser Louisville -52.98 16:27.12 17:20.10
Aaron Dutt Woodridge -1:02.11 16:37.89 17:40.00
Noah Graham Marlington -3.56 16:38.14 16:41.70
Nick Plant Canfield -29.74 16:38.66 17:08.40
Colby Adams Louisville +28.27 17:09.87 16:41.60
Luke Ondracek Walsh Jesuit +1.08 16:44.78 16:43.70
Drennan Akins CVCA -14.58 16:45.12 16:59.70
Theo Papas Green -26.70 16:47.30 17:14.00
Ryan Goldfeder Solon -43.88 16:50.22 17:34.10
Spiro Papas Green -23.33 16:51.47 17:14.80
Stephen Faltay Keystone -54.55 16:53.45 17:48.00
Blaze Fichter Hoover -2.09 16:56.51 16:58.60
Elijah Hadler Med Highland -20.93 16:58.17 17:19.10
Evan Jarold Brunswick -11.07 16:58.53 17:09.60
Andrew Ploskunak Aurora -24.43 17:01.57 17:26.00
Jonathan Varner Waynedale -50.74 17:02.96 17:53.70
Owen Pukys Louisville +22.67 17:25.67 17:03.00
Jake Yurchison Canfield -1:50.82 17:04.38 18:55.20
Nate Miller University School -1:46.23 17:05.17 18:51.40
Aiden Cain Twinsburg -57.88 17:05.22 18:03.10
Josh Risko Mentor -16.76 17:06.54 17:23.30
Kyle Woods Mass. Perry -4.31 17:06.59 17:10.90
Steve Reiter Hoban -1:12.32 17:09.08 18:21.40
Gabe Shilling East Canton -24.73 17:10.07 17:34.80
Owen Roberts Field -58.58 17:12.02 18:10.60
Logan Flament Poland Seminary -7.79 17:14.51 17:22.30
Austin Kling No. Royalton -7.85 17:14.95 17:22.80
Ian Paul Canton C.C. +11.17 17:27.47 17:16.30
Alex Keller Brunswick -3.91 17:16.49 17:20.40
Matt Henry Avon Lake -3.36 17:18.74 17:22.10
James Howell Solon -45.75 17:19.85 18:05.60
Zachary Vales Streetsboro -1:35.54 17:21.46 18:57.00
Sean Uhran St. Ignatius -0.50 17:21.70 17:22.20
Luke Danison Chardon +30.28 17:52.08 17:21.80
Logan Warner Med Highland +10.20 17:32.40 17:22.20
Noah Johnson Hoover -1:12.93 17:24.37 18:37.30
Andrew Biggs Poland Seminary -1:34.32 17:25.38 18:59.70
Timmy Hordinski Mentor -44.80 17:26.10 18:10.90
Michael Petrovic Mentor -24.24 17:26.86 17:51.10
K.j Mueller Westlake -1:43.54 17:28.06 19:11.60
Brett Gucker Cloverleaf -1:07.93 17:28.67 18:36.60
John Yarwood Strongsville +33.28 18:01.98 17:28.70
Jarett Gordulic Ursuline -1:37.41 17:28.99 19:06.40
Carson Reed Mas. Jackson -1:01.00 17:30.30 18:31.30
Micah Bentley Stow-Munroe Falls -50.33 17:30.57 18:20.90
Koby Dunford Cuy. Falls -55.37 17:31.33 18:26.70
Hunter Longo Chagrin Falls -10.54 17:32.06 17:42.60
Kaleb Nastari United -31.06 17:34.24 18:05.30
David Hamilton Hawken -56.91 17:36.99 18:33.90
Ian Clevinger Uniont. Lake -46.16 17:37.74 18:23.90
Luke Malena Cloverleaf -8.25 17:41.25 17:49.50
Brian Stanley South Range -4.76 17:41.54 17:46.30
Landen Demos East Canton -25.90 17:43.60 18:09.50
Matthew Tschantz GlenOak -43.02 17:43.68 18:26.70
Ricky Marsico Girard -1:01.15 17:43.85 18:45.00
Ben Pine Green -1:19.39 17:44.61 19:04.00
John Hollon Hoover -1:16.68 17:46.42 19:03.10
Isaac Bourne Chagrin Falls +27.43 18:13.93 17:46.50
Zac Haley Lakeview -5.90 17:46.70 17:52.60
Ammon Hottensmith Field -1:10.57 17:46.93 18:57.50
Wyatt Royster Black River -5.09 17:49.41 17:54.50
Sam Chlebeck Louisville -25.57 17:50.93 18:16.50
David Steimle Grand Valley +9.60 18:01.00 17:51.40
Jared Bradford Black River +1:19.33 19:12.33 17:53.00
Caleb Domitrovich McDonald +28.93 18:22.13 17:53.20
Caleb Berns Beachwood -2:01.30 17:53.40 19:54.70
Luke Dorenkott Rocky River -12.16 17:54.54 18:06.70
Jason Cook Fair. Park Fairview +1:25.08 19:21.88 17:56.80
Jack Swartz Tuslaw +56.69 18:54.49 17:57.80
Blake Johnson Field -8.34 17:58.16 18:06.50
Eric Shepherd Mineral Ridge -49.12 18:00.08 18:49.20
Angelo Parrino Shaker Hts. +4:06.01 22:06.81 18:00.80
Caden Linnert Chardon NDCL -3.17 18:01.03 18:04.20
Cole Graham Jackson-Milton -1.31 18:05.19 18:06.50
Brody Fravel GlenOak -29.92 18:06.38 18:36.30
Joe Rolko Tuslaw -5.73 18:06.47 18:12.20
Dakota Deets West Geauga -1:57.70 18:06.70 20:04.40
Caleb Richards Maplewood -31.32 18:07.98 18:39.30
Darren Vanschoor Fair. Park Fairview -1:38.35 18:08.45 19:46.80
Mathew Freel Maplewood -1:09.46 18:09.04 19:18.50
Chris Whiting West Geauga -1:05.05 18:09.05 19:14.10
Gavin Mullen Med Highland -1:40.34 18:09.66 19:50.00
Adam Dixon Avon Lake -6.54 18:11.16 18:17.70
Brian Fisher McDonald -1:02.04 18:16.06 19:18.10
Max Grillo Canton C.C. +21.26 18:40.06 18:18.80
Bryson Himes Maplewood +21.71 18:44.51 18:22.80
Ian Mcintyre Ash. Edgewood -3:37.06 18:24.74 22:01.80
Liam Justison South Range -16.41 18:24.99 18:41.40
Kurt Corrigan Ash. Edgewood -32.43 18:26.27 18:58.70
Kaden Sykes South Range -48.47 18:26.53 19:15.00
Davin Koskinen Salem -13.12 18:28.98 18:42.10
Adam Hyde Brunswick -1:42.37 18:36.33 20:18.70
Andrew Hibler Cloverleaf +41.09 19:17.49 18:36.40
John Mikes West Geauga +4.28 18:40.88 18:36.60
Savannah Dennison Mentor -1:19.55 18:39.85 19:59.40
Sam Sikorski Columbia -12.21 18:41.69 18:53.90
Alejandro Navarrete Mogadore -1:34.91 18:43.89 20:18.80
Clare Nicholas Wadsworth -1:51.95 18:52.75 20:44.70
Andy Wilson Salem -1:26.75 18:55.85 20:22.60
Ryan Mateyo Chagrin Falls -1:12.18 18:56.42 20:08.60
Megan Hipple Howland -1:00.02 18:58.98 19:59.00
Julia Isham Strongsville -1:08.38 18:59.42 20:07.80
Angelo Miller Tallmadge -2:46.97 19:05.23 21:52.20
Allie Hartnett Mas. Jackson -2:09.97 19:07.43 21:17.40
Katie Clute Olmsted Falls +47.38 20:10.38 19:23.00
Morgan Monesmith Hathaway Brown +1:55.44 21:19.54 19:24.10
Ellie Radis Solon -2:24.90 19:26.90 21:51.80
Lillie Katsaras Olmsted Falls -59.05 19:27.35 20:26.40
Bella Graham Marlington -6.47 19:27.53 19:34.00
Mia Compton-engle Shaker Hts. -39.32 19:31.28 20:10.60
Jada Freeman Solon -2:13.85 19:35.25 21:49.10
Anna Mehendale Brecksville -16.97 19:37.63 19:54.60
Grace Gyetko West Geauga -1:01.32 19:42.98 20:44.30
Madison Palmer Brookside -1:06.45 19:46.55 20:53.00
Teodora Iovi Brunswick +1.60 19:48.20 19:46.60
Amelia Moll Akron SVSM -4:23.91 19:47.29 24:11.20
Rose Hoelzel Chagrin Falls -41.77 19:52.33 20:34.10
Anna Carpenter Shaker Hts. -43.42 19:55.08 20:38.50
Marrissa Ventura Maplewood -2:01.53 19:58.67 22:00.20
Carlee Blankenship Cle. St. Jos -2:30.23 20:02.27 22:32.50
Annabel Stanley Norwayne -7.89 20:02.91 20:10.80
Kailey Zagst Mas. Jackson -40.52 20:05.48 20:46.00
Madeleine Finton Columbia -0.96 20:08.64 20:09.60
Grace Barto Aurora -22.61 20:13.19 20:35.80
Jenna Razavi Medina -5.60 20:15.80 20:21.40
Morgan Schmitt Aurora +39.14 20:56.54 20:17.40
Brooke Bechtel Berea-Midpark -1:08.80 20:18.10 21:26.90
Corinne Lynch Perry -42.92 20:18.48 21:01.40
Jon Cumberledge Mogadore -1:08.56 20:18.54 21:27.10
Daniel Carter Mogadore +47.79 21:07.09 20:19.30
Emma Hvizdos Cle. St. Jos -2:50.13 20:23.77 23:13.90
Sofia Istnick Mas. Jackson -23.01 20:24.39 20:47.40
Ali Blouch Cle. St. Jos -50.96 20:26.04 21:17.00
Paige Masson Kenston -1:36.36 20:26.14 22:02.50
Mai Ly Marella Mayfield -1:29.10 20:29.40 21:58.50
Audrey Sanzone Midview -1:03.96 20:31.44 21:35.40
Lexie Bechtel Bay -1:25.52 20:32.48 21:58.00
Kate Saum Akron SVSM -6.55 20:33.35 20:39.90
Jennifer Kapcio Kenston -2:52.06 20:34.74 23:26.80
Leighton Kline Woodridge -1:16.32 20:36.98 21:53.30
Kelsey Sheridan Med Highland -1:39.82 20:39.28 22:19.10
Izzy Best Woodridge -3.47 20:41.33 20:44.80
Marisa Del Valle Steele -57.14 20:44.66 21:41.80
Rachel Murphy Wadsworth -1:43.19 20:45.11 22:28.30
Alyssa Stoner Cloverleaf -1:36.26 20:45.34 22:21.60
Olivia Kindbom Akron SVSM -44.50 20:45.90 21:30.40
Morgan Fisher Chardon -2:09.64 20:47.56 22:57.20
Kaitlin Rulison Gilmour Academy -1:53.20 20:48.60 22:41.80
Elena Winter Hathaway Brown -1:37.49 20:51.51 22:29.00
Sophia Pomnean Beaumont -1:37.09 20:53.01 22:30.10
Ana Crangle Tallmadge -39.33 20:56.47 21:35.80
Skye Hackathorn West Geauga -1:11.68 20:57.02 22:08.70
Kate Halloran Orange -4.68 20:57.22 21:01.90
Mary Lombardo Gilmour Academy -32.90 20:57.30 21:30.20
Molly Hopple Salem -38.99 20:58.01 21:37.00
Kendra Cassiday Stow-Munroe Falls +3.31 21:01.41 20:58.10
Riley Cowles Mineral Ridge -53.67 21:07.33 22:01.00
Erin Boland Avon Lake -1:25.98 21:07.42 22:33.40
Brianna Chenevey Dalton -2:29.80 21:08.70 23:38.50
Kylee Gray Waynedale +42.98 21:51.68 21:08.70
Katie Snyder Chardon -41.46 21:12.24 21:53.70
Liz White Avon +2.22 21:14.62 21:12.40
Sierra Delahanty Uniont. Lake -1:02.46 21:12.44 22:14.90
Katy Klotz Kenston +4.11 21:18.11 21:14.00
Tai Roberts Andrews Osbourne Academy +31.76 21:48.56 21:16.80
Claire Stinson Chagrin Falls -3:23.29 21:17.31 24:40.60
Maria Gilles Lake Ridge Acad. -1:50.47 21:18.53 23:09.00
Rachel Whetstone Mogadore +19.46 21:39.76 21:20.30
Amber Morris Mogadore -3:30.16 21:23.24 24:53.40
Sydney Wingler Strongsville +0.04 21:23.44 21:23.40
Monica Hamalainen Ash. Edgewood -2:10.02 21:23.88 23:33.90
Claire Coffey Chagrin Falls +1:06.24 22:30.94 21:24.70
Paige Munchick Cloverleaf -2:54.45 21:24.95 24:19.40
Renee Tetlow Geneva -55.18 21:25.02 22:20.20
Abby Bardwell Brunswick +59.14 22:24.84 21:25.70
Katrina Hunt Tallmadge -1:32.16 21:27.04 22:59.20
Bailey Starcher Maplewood -54.91 21:27.19 22:22.10
Grace Mckoon Perry -1:00.29 21:29.21 22:29.50
Josey Miller Pymatuning Valley -1:14.96 21:30.14 22:45.10
Sydney Munger Rootstown -2:11.35 21:31.55 23:42.90
Paige Miller Green -59.02 21:34.38 22:33.40
Kaitlyn Newsome Perry -2:11.98 21:37.02 23:49.00
Marianna Steele Hathaway Brown -27.61 21:37.29 22:04.90
Cecelia Paglia Kenston +14.39 21:57.19 21:42.80
Katie Plecko Rootstown -57.88 21:42.92 22:40.80
Catlyn Kauffman Loudonville +12.21 21:56.01 21:43.80
Alyssa Vis Perry -46.67 21:47.63 22:34.30
Caroline Nelson Ash. Edgewood -44.74 21:48.36 22:33.10
Malena Cybak Tuslaw -9.77 21:50.13 21:59.90
Sydney Peer Westlake -6.03 21:52.67 21:58.70
Laci Garner Ak. Springfield -45.43 21:56.87 22:42.30
Cassie Klein Hoban +43.91 22:41.81 21:57.90
Kami Rohm Salem -1:19.00 21:59.10 23:18.10
Mia Polisena Gilmour Academy -25.19 21:59.71 22:24.90
Marinna Atanmo Rootstown -41.49 21:59.91 22:41.40
Grace Miller Mineral Ridge +1:24.18 23:27.78 22:03.60
Molly Soehnlen Dalton -55.50 22:07.10 23:02.60
Story Jones Hudson -32.83 22:07.27 22:40.10
Ashley Cooper Mentor -15.80 22:08.20 22:24.00
Savannah Reed Avon -56.85 22:10.35 23:07.20
Lauren Warder Uniont. Lake -1:26.83 22:11.67 23:38.50
Abbie Metcalf Ash. Edgewood -1:25.92 22:12.68 23:38.60
Alayna Lomas Geneva -1:59.19 22:13.91 24:13.10
Lainie Vermilya Loudonville -2:33.36 22:16.04 24:49.40
Layce Artman Ash. Edgewood +49.38 23:15.98 22:26.60
Alyson Jackson Dalton -2:00.42 22:29.78 24:30.20
Taylor Coates Rootstown -1:06.26 22:44.14 23:50.40
Kadee Vranekovic Loudonville -1:48.97 23:06.03 24:55.00
Katherine Holler Mogadore -4.16 23:56.64 24:00.80
Elizabeth Russo Hoban -58.52 24:04.28 25:02.80
Julia Mansfield West Geauga -4:05.75 25:04.15 29:09.90
Emily Berdis West Geauga -23.83 25:17.27 25:41.10